adozona.hu
Felmondás visszavonása, kártérítés munkahelyi baleset után
//test-adozona.hu/archive/20080603_munkahely_karterites_felmondas
Felmondás visszavonása, kártérítés munkahelyi baleset után
Mi a feltétele annak, hogy visszavonhassa a felmondását a munkavállaló, ha időközben teherbe esett? Kell-e az Üzemi Tanács hozzájárulása ahhoz, hogy felmondjanak az egyik tagnak? Egészségkárosodással járó munkahelyi baleset esetén kötelezhető-e a munkavállaló az összes költség megtérítésére? Olvasóink kérdéseire Viszló László, a hvg.hu munkajogásza álaszolt.
Ezután sor került egy négyszemközti beszélgetésre, ahol közölte, a munkához való hozzáállásom nem megfelelő, nem hajlandó velem szóban, csak írásban kommunikálni, illetve nem kíván velem tovább együtt dolgozni. Gondolkozzak el a cégen kívüli jövőmről. Arról is biztosított, hogy őt nem fogják eltávolítani, mert neki teljesen biztos helye van, a cég tőlem fog megválni. A következő napon betegállományba mentem, és ott vagyok mai napig. Minderről írásban tájékoztattam a HR-vezetőt. Ő a vele folytatott négyszemközti megbeszélésen megerősítette, hogy az igazgató – a közvetlen főnököm – marad.
Két alternatívát vázolt fel:
1., Megszüntetik a munkakörömet, és akkor nem jár számomra semekkora összeg.
2., Közös megegyezéssel bontjuk fel a munkaszerződést, ebben az esetben a törvényileg járó 4 hónapon (1 hónap végkielégítés, 35 nap felmondás, idénről ki nem vett szabadságok kifizetése, betegállomány utáni 30 nap védettség) túl 1,5 hónapnyi fizetést ajánl fel.
Kérdéseim:
1., Az ÜT-t minderről még nem tájékoztatta munkavállaló. Mit lehet tenni, milyen szankció terheli munkaadót azért mert nem tett eleget Munka Törvénykönyében előírt ÜT tájékoztatási kötelezettségének.
2., Ha megszünteti a munkakört, köteles-e munkavállaló a gazdasági indokon kívül mással is indokolni a munkavállaló felmentését? Ha igen milyen indokokra hivatkozhat?
3., Engem, mint ÜT tagot munkajogi védelem illet. De nem értem teljesen, hogy a MT 28&-a vonatkozik erre az esetre, azaz ÜT belegyezése szükséges-e ahhoz, hogy felmondhassanak számomra, vagy a munkavállalók közössége gyakorolja ezt?
4., Ha megszünteti a munkakört, tényleg nem jár semmi anyagi ’kártérítés?
5., Ha megszünteti a munkakört, akkor is köteles vagyok munkakört átadni? (munkaköri leírásom nincs, hiába kérem 4 éve)
A felmondás előtt a munkáltatónak be kell szerezni az ÜT hozzájárulását, ha megtagadja a bírósághoz fordulhat, hogy pótolja a nyilatkozatot. Ha hozzájárul mindent ki kell fizetni, felmondási időt, végkielégítést. A munkakört át kell adni, egyébként a munkavállaló kártérítésre kötelezhető.
Mi a teendő, ha jelenlegi munkahelyemen június 19-ével felmondtam, és az új munkahelyemen június 20-án kezdenék, de időközben kiderült, hogy teherbe estem? Veszélyeztetett terhesség valószínűsíthető, így az új munkahelyemen már nem is tudnám a munkát ellátni. Ebben az esetben is életbe lép a felmondás? Mindenképpen megszűnik a munkahelyem? Lehetséges, hogy kismamaként teljesen jövedelem és munkaviszony nélkül maradok?
Ha Ön mondott fel, csak akkor vonhatja vissza a felmondását, ha ehhez a munkáltató hozzájárul.
Amennyiben a munkavállalót munkahelyi baleset kapcsán éri egészségkárosodás, akkor a cég köteles-e megtéríteni költségeit? Egy dolgozó fogát kiütötte egy ráeső raklap. A fog pótlásának díja 50-60 ezer forint. Kötelezhető-e a munkahely a fogászati költségek megtérítésére, ha jegyzőkönyv is készült a balesetről?
Igen, minden vagyoni vagy nem vagyoni kárt meg kell téríteni, kivéve, ha a sértett maga okozta a kárt.