hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyurcsány: el kell felejteni az adóreformot

  • MTI

Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint középtávon is el kell felejteni az adóreformot, mert nincsenek meg hozzá a társadalmi, politikai feltételek. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió A szólás szabadsága című televíziós műsorában beszélt vasárnap este.

 

"Szerintem középtávon is el kell felejteni az adóreformot" - jelentette ki a miniszterelnök. A kormányfő kifejtette: adóreform akkor lehetséges, ha megelőzi egy drasztikus államigazgatási és jóléti kiigazítás vagy megszorítás és a kiigazításból származó plusz jövedelmet adócsökkentésre és adóreformra fordítják.

Mint kifejtette, az SZDSZ-nek ebben a kérdésben az az álláspontja, hogy csináljanak egy nagy szociális és igazgatási megszorítást, ebből a forrásból pedig hajtsák végre az adóreformot. Az MSZP azt mondja, hogy nincsen lehetőség szociális-jóléti-igazgatási megszorításra, a reformoknak nem az adóreform irányába kell mennie, hanem az egészségügy, a felsőoktatás, az igazgatás területén megszorítás nélküli reformfolyamatokat kell vezényelni. A kormányfő szerint a Fidesz pedig azt mondja, hogy "se reform, se megszorítás".

Gyurcsány Ferenc kifejtette: Magyarországon a legnagyobb ellenzéki párt megszervezett "egy nagyon erős és nagyon reformellenes politikai és társadalmi többséget", és ha nem lehet ezermilliárd forintos nagyságrendben szociális kiigazítást csinálni, akkor "nem lehet adóreformot csinálni". Az adóreformhoz szükséges társadalmi, politikai feltételek teljes egészében hiányoznak.

A kormányfő beszélt a kormányátalakításról is. Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e, hogy a kormányátalakítás során MSZP-n kívüli miniszterek, úgynevezett külső szakértők jönnek, úgy válaszolt: "természetesen".

A nyugdíjakkal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc kifejtette: mielőbb dönteni kell arról, hogy 2018-2020 körül elkezdődjön a nyugdíjkorhatár emelésének 5-10 éves folyamata, amely során a mai 62 éves korhatár felmegy 65 évre. A folyamat 2025-2028 körül fejeződne be.

"Ezt mindenképen meg kell csinálni, ha azt akarjuk, hogy 2050-ben a mai 30-40 éveseknek legyen tisztességes nyugdíja" - jelentette ki. Arra a kérdésre, hogyan látja saját politikai jövőjét, "belefér-e" az ellenzéki szerep, kijelentette: "hát persze, hogy belefér" és hozzátette, hogy egy demokratikus politikus van, hogy kormányon van, van, hogy ellenzékben. A felvetésre, hogy visszamenne-e az üzleti világba, azt mondta: "én? soha, soha".

"Az a dolgom, hogy szolgáljam ezt az országot, kormányon vagy ellenzékben, segítsem a magyar baloldalt, a szocialista pártot képviselőként, pártvezetőként, amiként hozza a sors" - mondta.

A Budapesti Közlekedési Vállalattal kapcsolatban pedig emlékeztetett rá: 2003-ban megállapodást kötöttek a fővárossal, de ezt a főváros nem tartotta be, miközben az állam a megállapodás szerint 36-37 milliárd forintot juttatott a BKV-nak és normatív alapú, kiszámítható támogatást is bevezetett.

"Szeretne ön több adót fizetni azért, mert Budapest nem teszi a dolgát?" - tette fel a kérdést a miniszterelnök, aki kifejtette: egy tollvonásba kerülne aláírni a BKV 18 milliárd forintos plusz támogatását, de nem teszi meg, mert "következmények nélkül nem lehet ilyeneket csinálni". Mint mondta, van egy költségvetés, egy egyezség és "azon belül kell maradni. "Budapest nem mutogathat a kormányra: amit ígértünk, azt megtettük és én be fogom tartani a költségvetést" - jelentette ki. 

Kóka: Magyarország fojtogató adócsapdába került
Kóka János, az SZDSZ elnöke szombaton - az adórendszereket vizsgáló háromnapos, három országot érintő európai körútját értékelve - arról beszélt: az egykulcsos adó önmagában nem csodafegyver, nem oldja meg egy ország valamennyi problémáját, mégis számtalan példa mutatja, hogy Magyarország lemarad azok mögött, akik ezt bevezették. A volt gazdasági miniszter az egykulcsos adó bevezetésével kapcsolatos tapasztalatokról azt mondta, az adórendszer egyszerűsítésének, a központi elvonás csökkentésének a legnagyobb nyertese mindenhol az adófizető. Véleménye szerint az egykulcsos adó mindenütt kifehéríti a gazdaságot, és tisztább, egyszerűbb, igazságosabb. Ez a rendszer miközben jó a gazdaságnak, megéri az államnak is, mert nőnek az adóbevételek, nő a legális foglalkoztatás, és csökken a munkanélküliség - tette hozzá. Kóka János szerint Magyarország "fojtogató adócsapdába került", ahol alig hárommillió ember adóforintjaiból gondoskodik az állam tízmillió emberről.

Szerinte az állam a költségeit csak úgy tudja kifizetni, ha a bérből és fizetésből élőket, valamint a vállalkozásokat túladóztatja. Ugyanakkor az adócsalás, az adóelkerülés "mára Magyarországon nemzeti sporttá vált" - közölte Kóka János, aki felhívta rá a figyelmet, hogy a szakértők az elcsalt adó összegét évente 2.500 milliárd forintra becsülik.

Az út során szerzett benyomásairól azt mondta: annak ellenére, hogy Finnországban, Észtországban és Romániában is kemény viták és jelentős politikai véleménykülönbségek vannak, a komoly pártokra mégsem "az országuk érdekeivel ellentétes populizmus vagy a cselekvésképtelenség" a jellemző. 

A Fidesz reagált: válság és döntés
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője úgy látja, Kóka Jánosnak - gazdasági miniszterként - több éve lett volna arra, hogy a kormánykoalíció résztvevőjeként fejlessze a magyar gazdaságot, csökkentse az adókat. Ehelyett csak adóemelések és számos új adónem bevezetése köthető a nevéhez, valamint az 1 százalékos gazdasági "növekedés" és az elszabaduló infláció - áll a közleményben. A Fidesz véleménye szerint Kóka Jánosnak már senki sem hisz, miután megbukott miniszterként, koalíciós partnerként és pártelnökként is.

A legnagyobb ellenzéki párt Gyurcsány Ferenc szavaira hasonlóan reagált. Szijjártó Péter közleménye úgy fogalmazott, a miniszterelnök már régen elveszítette az emberek bizalmát, kiábrándultak belőle a gazdasági élet szereplői és most már elveszítette parlamenti többségét is. Gyurcsány Ferenc politikája végleg megbukott, az emberek elsöprő többsége elutasította a hazugságokra, megszorításokra, az emberek értelmetlen megsarcolására épülő kormányzati politikát - közölte a Fidesz szóvivője, aki kitért arra is: Magyarországnak olyan kormányra van szüksége, amely képes kivezetni az országot az egyre mélyülő válságból, ezért az embereknek minél előbb vissza kell adni a jövőről szóló döntés lehetőségét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink