adozona.hu
EU-eljárás Magyarország ellen?
//test-adozona.hu/archive/20070401_blog_vamosi_eljaras
EU-eljárás Magyarország ellen?
Néhány héttel ezelőtt az Európai Bizottság eljárást indított Magyarország ellen az egyik adószabály miatt. Miről is van szó?
Persze, igaz ez akkor is, ha egy vállalatcsoport két honi tagvállalata közötti ügyletéről van szó. (Ennek akkor van igazán jelentősége, ha a kamatot kapó cég veszteséges, a kamatot adó egység pedig nyereséges.) Így egyfajta adóalap-áthárításra is felhasználható ez a rendelkezés akár nemzetközi, akár hazai viszonylatban. Természetesen, ha az adott ügylet mögött nincs tényleges gazdasági tartalom, csak az adómegtakarítás, akkor az adóhatóság, mint a rendeltetésszerű joggyakorlásba ütköző eljárást felülbírálhatja. Az ismertetett szabály alól egyébként a pénzintézeteket, a biztosító társaságokat és a kisvállalkozásokat kizárja a törvény.
A kedvező kamatérvényesítést a gyakorlatban hazai vállalatcsoportok alig alkalmazzák, jellemzőbb a határon átnyúló ügyfeleknél. Az EU káros adóversenyt vizsgáló bizottsága ezt a kérdést egyszer már vizsgálta, s akkor lekerült a napirendről. Most versenyjogi szempontú vizsgálatot indított az Európai Bizottság, amelynek kimenetele többesélyes, és minden bizonnyal hosszú időt vesz igénybe (akár több évet is).
A téma nyilván úgy kerülhetett terítékre, hogy a hollandok ehhez hasonló rendelkezést szerettek volna bevezetni, s az előzetes véleményeztetésnél alighanem a magyar intézmény szóba jöhetett.
A magyar adószabály 2003-tól, tehát EU tagságunkat megelőzően született. A csatlakozást megelőzően az EU szakértői a teljes magyar adórendszert felülvizsgálták, s bár sok mindent szóvá tettek; ezt a rendelkezést nem kifogásolták, holott látták. Ezért furcsállhatjuk a mostani vizsgálódást.
Az eljárás végét megjósolni lehetetlen. Elvileg a végeredmény lehet számunkra kedvező is, és akkor minden marad változatlan. Ha a luxembourgi EU Bíróságra is eljutható eljárás hátrányos eredménnyel zárulna, akkor még mindig nem mindegy, hogy a döntés visszamenőleges (ex tunc) vagy a jövőre szóló (ex nunc) hatályú. Majd meglátjuk. Mindenesetre hosszú procedúra előtt állunk.