hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Látótávolságon belül az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvénye

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Nagy jelentőségű és átfogó szabályozás elfogadására készül az EU, melynek végleges sorsáról április 11-én fog várhatóan döntés születni. A szabályozás időrendiségét, illetve lényegi elemeit – az EU tájékoztatóanyagai segítségével – az alábbiakban foglaljuk össze.

A mesterségesintelligencia-szabályozás célja és lényege

A mesterséges intelligencia (MI) a digitális technológia olyan rendszerek létrehozására való felhasználása, amelyek alkalmasak az emberi intelligenciát igénylő feladatok ellátására. Az MI egyrészt hozzájárulhat a gazdaság innovatívabbá, hatékonyabbá, fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tételéhez is.

Mesterséges intelligencia témában az Adózóna oldalán további írásokat itt olvashat.

Az EU a világon az első olyan jogalkotó, amely jogszabályt próbál alkotni a mesterséges intelligenciára vonatkozóan. Mivel ez az első olyan átfogó jogalkotási javaslat, amely e témával foglalkozik, így – akárcsak az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) az adatvédelem tekintetében – globális standardot jelenthet más joghatóságok számára az MI szabályozása terén, előtérbe helyezve a technológiai szabályozás európai megközelítését a világszíntéren. E standardok meghatározásával az EU olyan globális megközelítés kialakítását kívánja előkészíteni, amely olyan mesterséges intelligenciát mozdít elő, amely etikus, megbízható és biztonságos. A szabályozás ugyanakkor rendkívül kiterjedt és nehezen áttekinthető, így sok idő lesz szükséges a szabályok megértéséhez, elsajátításához.

A szabályozás célja a jogi keretek meghatározása, mely tiszteletben tartja az alapvető jogokat és kezeli az MI-rendszerek biztonsági kockázatait. Emellett meghatározza a polgári jogi felelősség kereteit is, végül kapcsolódó ágazati jogszabályokat is felülvizsgál a rendelet (például általános termékbiztonsági irányelv).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, kikre vonatkozik a szabályozás, milyen kockázati szinteket határoztak meg, illetve a lépcsős hatályba léptetés során az adott időszakokban milyen előírások hatályosulnak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink