hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Statisztika nőnapra: jelentősen nőtt a nemek közötti különbség a pénzügyi egyenlőség terén

  • adozona.hu

A nők alacsonyabb pénzügyi jólétről számolnak be, mint a férfiak, és kevésbé magabiztosak pénzügyi műveltségüket illetően – derült ki az Intrum Európai Fogyasztó Fizetési Felméréséből (ECPR), amelyet a nemzetközi nőnap előtt tettek közzé. A követeléskezelő cég jelentése rámutat arra, hogy az elmúlt évben jelentősen nőtt a nemek közötti különbség a pénzügyi egyenlőség terén.

A fogyasztókat Európa-szerte megviseli a magas infláció és a gyorsan emelkedő kamatlábak hatása. A gazdasági problémák különösen a nők megélhetését nehezítik: az Intrum vezető követeléskezelő vállalat legfrissebb európai fogyasztói fizetési jelentése szerint Európa-szerte jellemző, hogy a nők nagyobb arányban számolnak be pénzügyi nehézségekről, mint a férfiak. 2021-hez képest ráadásul nőtt a nemek közötti jövedelem-szakadék.

Az Intrum adatai azt mutatják, hogy az európai nőknek kisebb a pénzügyi tartalékuk, mint a férfiaknak. A férfi válaszadók havi szinten több pénzt takarítanak meg, emellett a nők nagyobb hányada egyáltalán nem tud félretenni. A nők közel egyharmada (32 százalék) kevesebb, mint egyhavi fizetésnyi megtakarítással rendelkezik, szemben a férfiak 24 százalékával.

„Felmérésünk szerint a nők nagyobb arányban számoltak be arról, hogy rosszabb lett az anyagi helyzetük az elmúlt évben, továbbá a nőket nagyobb jobban aggasztja a férfiaknál a megélhetési költségek megugrása, és nagyobb részben nem tudják kifizetni a számláikat. A tavalyi felmérésünkkel összevetve azt látjuk, hogy mindhárom kérdésben nyílt az olló a nemek között" – mondta Üveges Judit, az Intrum értékesítési igazgatója.

2022-ben a nők 62 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a növekvő számlák negatívan befolyásolják a mindennapjaikat, szemben a férfiak 47,6 százalékával. Egy évvel korábban az arány még 54–41 százalék volt.

A növekvő infláció miatt a munkavállalóknak magasabb fizetésre van szükségük jólétük fenntartására. „Azonban felmérésünk szerint a nők kisebb valószínűséggel kérnek a szokásosnál nagyobb fizetésemelést, annak ellenére, hogy jobban aggódnak a megélhetésük miatt. A nők 26 százaléka, illetve a férfiak 35 százaléka tervez béremelést kérni a következő évben” – tette hozzá Üveges Judit.

A bérszakadék mellett megfigyelhetők a pénzügyi oktatással kapcsolatos egyenlőtlenségek is. A kutatás során a férfiak nagyobb valószínűséggel (52 százalék) válaszoltak helyesen az infláció hatására vonatkozó kérdésre, mint a nők (40 százalék). Fontos körülmény ugyanakkor, hogy a nők különböző okokból kevésbé érzik magukat kompetensnek, hogy megszólaljanak pénzügyi kérdésekben. „Az egyenlő fizetés mellett legalább annyira fontos a pénzügyi oktatáshoz való egyenlő hozzáférés, mely segíthet megszüntetni a pénzügyi ismeretek hiányát” – áll a közleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink