adozona.hu
Óriási meglepetés a magyar gazdaságban, korrigált a KSH
//test-adozona.hu/altalanos/Oriasi_meglepetes_a_magyar_gazdasagban_korr_T4CF5M
Óriási meglepetés a magyar gazdaságban, korrigált a KSH
Második olvasatában 0,3 százalékponttal 3,9 százalékosra emelte a bruttó hazai termék (GDP) harmadik negyedévi növekedési adatát ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a november 14-én közölt első becsléshez képest, elsősorban a piaci szolgáltatások vártnál kedvezőbb teljesítményére hivatkozva.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 4,1, az előző negyedévhez viszonyítva 0,9 százalékkal nőtt.
Az idei első három negyedévben a GDP volumene 3,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
Július-szeptemberben az ipar és a szolgáltatások hozzáadott értékének növekedési üteme felgyorsult az előző negyedévhez mérten. Az ipar teljesítménye a második negyedévi 2,9 százalék után 3,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit, ezen belül a feldolgozóipar növekedése 3,7 százalékosról 4,9 százalékra emelkedett. Az építőipar teljesítménye 28,3 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatások hozzáadott értéke az előző negyedévi 2,9 százalékos emelkedése 3,8 százalékosra nőtt. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 6,8 százalékkal emelkedett. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 4,7 százalékkal nőtt. A pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye 0,6 százalékkal nagyobb lett, ugyanis a hitel- és betétállomány bővülése miatt a díjak és jutalékok emelkedtek. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 1,5 százalékkal csökkent.
A mezőgazdaság hozzáadott értéke 11,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi, magas bázishoz képest.
Termelési oldalról a GDP harmadik negyedévi 3,9 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 2, az ipar 0,8, az építőipar 1 százalékponttal járult hozzá, a mezőgazdaság 0,6 százalékponttal csökkentette a GDP növekedési ütemét.
Felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 4,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,7 százalékkal emelkedett. A kiadási csoportok közül átlagot meghaladóan emelkedtek a vásárlások a lakberendezés, lakásfelszerelés, az élelmiszerek, a vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, valamint az egyéb szolgáltatások terén.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás, azaz a beruházások 20,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a készletek változását is magába foglaló bruttó felhalmozás 19,0 százalékkal nőtt.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmében 686 milliárd forint aktívum keletkezett, az export 4,5 százalékkal az import 9,3 százalékkal nőtt. Az áruforgalomban a kivitel 5,3, a behozatal 9,9 százalékkal emelkedett. A szolgáltatások külkereskedelmében - az idegenforgalmat is beleértve - az export 2,0, az import 6,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Felhasználási oldalon a háztartások vásárolt fogyasztása 2,1, a beruházások 4,3 százalékponttal járultak hozzá növekedéshez, míg a nettó export 3,2 százalékponttal csökkentette a gazdaság teljesítményét.
Meglepőnek és nagyarányúnak találták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a harmadik negyedévi GDP növekedési adat 0,3 százalékpontos pozitív korrekcióját 3,9 százalékra, de továbbra is kételkednek abban, hogy az idei gazdasági növekedés üteme elérné a 4 százalékot.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője meglepetéssel fogadta, hogy a KSH jelentősen változtatott az előzetesen közölt harmadik negyedévi GDP-adaton. Bár a negyedik negyedévben a növekedés üteme elérheti a 4,2 százalékot és a harmadik negyedévi pozitív revízió is a gazdaság lendületét jelzi, az elemző arra számít, hogy az év egészében - ha minimálisan is -, de 4 százalék alatt marad a GDP-növekedés.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is meglehetősen nagynak ítélte a revízió mértékét és arról számolt be, hogy az új GDP adatok fényében felülvizsgálták a növekedési előrejelzésüket. A korábbi 3,7 százalékos becslésüket 3,9 százalékosra emelték.
Hozzászólások (0)