hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nincs még vége az olajbiznisznek, tovább nő a kereslet

  • MTI

Az elkövetkező huszonöt évben még emelkedni fog a világ olajkereslete, elsősorban a gépjárművek növekvő száma miatt, ami 2040-re a jelenleginek közel a duplájára, kétmilliárdra emelkedik – jelentette be a kőolajat-exportáló országok szervezete, az OPEC bécsi központja.

Bár a fejlett országokban rohamosan növekszik majd az alternatív hajtású gépjárművek száma és részaránya, a világszerte forgalomban lévő járműveknek még 2040-ben is 85 százaléka benzin vagy dízel üzemű lesz – jelzi az OPEC prognózisa.

A kőolajat-exportáló országok szervezete emiatt azzal számol, hogy a világ nyersolaj-kereslete a jelenlegi napi 95,4 millió hordóról 2040-re napi 111,1 millió hordóra emelkedik. Ezen belül az OECD tagországokban csökken ugyan az olaj iránti kereslet, a fejlődő országokban azonban a lakosság számának a növekedése és javuló életszínvonala miatt emelkedik majd.

2040-re csak Kína és India olajfogyasztása napi 11,9 millió hordóval emelkedik majd a jelenlegihez képest. Ázsia fennmaradó területei és Afrika kereslete pedig napi 7 millió hordóval emelkedik. Európában ugyanezen idő alatt napi 2,6 millió hordóval csökken az olajkereslet részben az elektromos autók növekvő részaránya, részben pedig a lassuló gazdasági növekedés miatt.

Hosszabb távon már lassul az olaj iránti kereslet növekedési üteme az OPEC prognózisa szerint. Kínában erősödik majd a szolgáltató ágazatok gazdasági jelentősége, visszaszorul viszont az olajra utalt nehéziparé. Ezzel szemben az arab világban és Afrikában a felfelé törekvő fiatal lakosság miatt az olajkereslet rohamos növekedésével kell számolni.

Több mint kétéves csúcson a kőolaj világpiaci ára

Több mint kétéves csúcsra emelkedett a kőolaj világpiaci ára a legközelebbi határidős jegyzésekben hétfő délután, miután a szaúd-arábiai trónörökös a hétvégén egy korrupcióellenes művelettel megszilárdította hatalmát, és tovább szűkült a rés a kínálat és a kereslet között.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék közül az északi-tengeri Brent hordónkénti ára a januári határidős jegyzésekben 62,90 dollárra, 28 havi csúcsra nőtt. A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) decemberi szállításra napi csúcsán 56,24 dollárba került, 2015 júliusa óta először került az 56 dolláros szint fölé.

Közép-európai idő szerint délután öt órakor a Brent 1,37 százalékos pluszban, 62,92 dolláron forgott, a WTI-t pedig 0,81 százalékos nyereségben, 56,09 dolláron jegyezték.

Szaúd-Arábiában szombaton vették őrizetbe a királyi családhoz tartozó több herceget, minisztereket és befektetőket, köztük a király unokaöccsét, a milliárdos Al-Valíd bin Talal herceget, a világ egyik leggazdagabb emberét és a Nemzeti Gárda befolyásos vezetőjét, Miteb bin Abdullah herceget a korrupcióellenes bizottság utasítására. A Mohamed bin Szalmán trónörökös vezette bizottságot az intézkedés előtt néhány órával hozták létre, uralkodói rendelettel.

Elemzők egyelőre úgy ítélik meg, hogy a világ legnagyobb olajexportőr országa, Szaúd-Arábia nem változtat a nyersolajárak emelkedését támogató politikáján. A gazdaság diverzifikálását célul kitűző Szalmán herceg egyebek között az állami tulajdonban álló olajvállalat, a Saudi Aramco részleges privatizálását tervezi, márpedig a magasabb olajáraknak köszönhetően nő a vállalat piaci tőkeértéke is.

"Úgy véljük, hogy a (szaúdi) királyság ragaszkodni fog a nagy olajexportáló országok kitermeléscsökkentési megállapodásához, és továbbra is a globális olajkészletek csökkentését tartja szem előtt" – jelentette ki Giovanni Staunovo, az UBS svájci nagybank olajpiaci elemzője.

Samuel Ciszuk, a Svéd Energiaügynökség vezető tanácsadója kiemelte, hogy kissé növekedett a bizonytalanság a szaúdi rendszer stabilitását illetően, ezért indokolt a magasabb olajár.

Az árakat támogatta az is, hogy amerikai energetikai vállalatok a múlt héten 737 olajfúró toronyból nyolcat zártak be, ami 2016 májusa óta a legnagyobb szám.

Miközben a kínálat szűkül, a kereslet továbbra is erős. A szinkronikus világgazdasági növekedés és a szállítás új zavarai három éve nem tapasztalt kedvező körülményeket teremtenek az olajáraknak – mutatott rá a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays, amely 6 dollárral, 60 dollárra emelte a Brent negyedik negyedéves átlagárára adott előrejelzését. A 2018-as évre 3 dollárral, 55 dollárra javította a Brent hordónkénti átlagárára vonatkozó várakozását a Barclays.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink