hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mesterséges intelligencia: inkább segít munkahelyeket létrehozni, mintsem tönkretenné a már meglévőket

  • adozona.hu

A ChatGPT robot novemberi megjelenése, amely forradalmasította a mesterséges intelligencia felhasználását, egyszersmind aggodalmakat is keltett a munka világának átalakulását, illetve a foglalkoztatásra gyakorolt hatását illetően. Az ENSZ Munkaügyi Szervezetének (ILO) a mesterséges intelligencia ezen alkalmazásait vizsgáló új tanulmánya azonban arra a következtetésre jutott, hogy a munkahelyek és az iparágak többsége csak részlegesen van kitéve az automatizálásnak.

Az ILO szerint a mesterséges intelligencia inkább kiegészít, mintsem helyettesít bizonyos tevékenységeket. Ily módon az új technológia első következménye nem a munkahelyek megszüntetésében nyilvánul meg, hanem inkább a minőségükben bekövetkező esetleges változásokban, például a munka intenzitásában és az önállóságban - áll a tanulmányban.

A tanulmány kiemeli azt is, hogy az új technológia hatásai jelentősen változnak foglalkozásonként és övezetenként, és a nőket jobban érintheti a munkára gyakorolt befolyás, mint a férfiakat.

Az irodákban végzett adminisztratív munka az a kategória, amely leginkább ki van téve a mesterséges intelligencia technológiáinak, amelyek a feltételezés szerint a feladatok közel egynegyedét  érintik nagy mértékben, több mint a felét pedig átlagosan.

A jelentés szerint várhatóan azok az országok, ahol a jövedelmek a legmagasabbak, viselik majd el a legnagyobb hatásokat egyebek mellett az irodai alkalmazottak magas száma miatt. A magas jövedelmű országokban az összes foglalkoztatott  5,5 százalékát, míg az alacsony jövedelműekben 0,4 százalékát érintik esetlegesen a generatív mesterséges intelligencia automatizációs hatásai – állapították meg.

A tanulmány szerint ugyanakkor a mesterséges intelligencia által potenciálisan létrehozott állások száma gyakorlatilag megegyezik valamennyi országban.

Ebből következik, hogy "megfelelő helyi politikával, a technológiai átalakulás ezen újabb hulláma jelentős előnyöket hozhat a fejlődő országoknak" – mutat rá az ILO, amely szerint az országoknak a "rendezett, méltányos és konzultatív" változást támogató politikákat kell kidolgozniuk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink