hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Könnyítés munkaadók számára Olaszországban

  • lapszemle

Az olasz foglalkoztatási helyzet nem túl rózsás, ennek orvoslására munkaügyi reformot fogadtak el, amely számos könnyítést vezet be elsősorban a munkaadók számára a foglalkoztatás ösztönzése érdekében - írja a kitekintő.hu.

Az új olasz miniszterelnök, Matteo Renzi helyzete nem könnyű: alighogy elfoglalta a kormányfői széket, és a munkavállalók jövedelmének jelentős részét elnyelő adóterhek csökkentésére ígéretet tett, az Európai Bizottság közzétett egy jelentést, amely sötét képet fest Olaszország munkaerőpiaci helyzetéről.

A 2013-as második negyedévi adatokat alapul vevő jelentés szerint a betöltetlen álláshelyek száma az eurózóna országaiban 3 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban, összesen 2,1 millió. Az egész EU-t nézve 4 százalékkal csökkent az állásra történő felvételek száma, és a munkanélküliek és a munkavállalók közötti arány 2,5 százalékról 2,7 százalékra növekedett. Mindez a munkaerő-piaci helyzet általános romlását mutatja. A jelentés Olaszországot a sereghajtók közé sorolta, ott ugyanis 2008-at alapul véve 30 százalékkal csökkent a felvételek száma. Rosszabb képet csak Spanyolország és Szlovénia mutatott, de még a sokat emlegetett Görögország sem tapasztalt hasonló mélyrepülést.

Munkaügyi reform immár élesben

Olaszország munkaügyi helyzetét elnézve égető szükség van a reformra; ezt szem előtt tartva, hónapokig húzódó vitákat követően életbe lépett a munkaügyi reformot megtestesítő, „jobs act”-ként emlegetett törvényerejű rendelet. A jogszabály révén egyszerűbb lesz majd a munkaerő felvétele, hatékonyabb támogatásokra számíthatnak a munkanélküliek és több segítséget kapnak majd a dolgozó anyák. Mindez az EU által évek óta ajánlott „flexicurity” (rugalmas biztonság) modelljének felel meg.

A jogszabály egyik fontos pontja, hogy egyről három évre emelkedett az az időszak, ameddig határozott idejű szerződéssel foglalkoztathatnak anélkül, hogy külön indoklás kellene a jogviszony jellege miatt. Ez alatt az időszak alatt a korábbi egy helyett nyolcszor módosíthatják, hosszabbíthatják meg a szerződést, ami nagyobb szabadságot ad a munkaadónak, de nagyobb bizonytalanságot a munkavállalónak. A rendelet bevezeti azt is, hogy ezentúl a cégek alkalmazottaiknak legfeljebb 20 százalékával köthetnek határozott idejű szerződést. Ez a szabály azért fontos, mert Olaszországban nagyon magas azoknak a száma, akik határozott idejű szerződéssel dolgoznak, mindez jelentős bizonytalanságot okoz a munkaerőpiacon.

A gyakornokok foglalkoztatása esetén is könnyítésekre számíthatnak a munkaadók: megszűnik ugyanis az a kötelezettségük, hogy a gyakorlati idő lejártával határozatlan időre felvegyék a gyakornokokat – korábban emiatt gyakran a gyakorlati idő lejárta előtt egy hónappal elküldték a gyakornokokat, hogy ne kelljen kötniük magukat ehhez a szabályhoz.

Az új jogszabály ezenkívül csökkenti a munkaadókra háruló adminisztratív terheket, ezáltal is ösztönzi a foglalkoztatást - olvasható a kitekintő.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink