hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kedvez az európai cégeknek az amerikai-kínai kereskedelmi viszály?

  • adozona.hu

Javítják Európa pozícióját a nemzetközi kereskedelemben a kínai importtermékekre kivetett pótlólagos amerikai vámok, amelyek fékezik Kína gazdasági növekedését – állapítja meg a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében.

Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) kalkulációi szerint a Washington által hétfőn bejelentett 10 százalékos vámemelés 0,1-0,2 százalékkal csökkenti a kínai GDP-növekedés ütemét. Amennyiben pedig a vámtétel az év végéig 10 százalékról 25 százalékra emelkedik, a fékezőhatás 0,3-0,5 százalékpontra erősödik.

Tekintettel az idén 6,5 százalékra várt kínai GDP-növekedésre a vámemelésnek "érzékelhető, de mérsékelt" hatása lesz a gazdasági teljesítményre nézve.

Kína az elmúlt években mérsékelte gazdasága exportfüggőségét, és ennek most arathatja le első gyümölcseit – mutatott rá Gabriel Felbermayr, az ifo világgazdasági kutató központjának igazgatója, megjegyezve ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó kereskedelmi háború jelentősen felerősíti a világgazdasági kockázatokat. Fokozhatja például a dollár árfolyamának erősödését, ami a feltörekvő gazdaságokra nézve jelenthet többletterhet. Ugyanakkor Kínában is megnövekedhetnek egyes túlzottan eladósodott vállalatok gazdálkodási terhei.

Az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó kereskedelmi háború új lehetőségeket nyithat meg Európa előtt saját érdekei érvényesítéséhez. Európa lehet a nagy nyertese annak, ha Kína engedményeket lesz kénytelen tenni a WTO keretein belül. Ez ugyanis sokkal inkább kedvez a német vállalatok versenyképességének, mint az amerikai vállalatokénak. Azoknak az időknek pedig, amikor Washington egyszerre ment neki összes kereskedelmi partnerének, valószínűleg már vége. Így amíg Washington és Peking egymással van elfoglalva, Európa viszonylag biztonságban tudhatja magát – fejtette ki Gabriel Felbermayr.

Az ifo szakértője szerint a kereskedelmi csatározás vesztesei az európai vállalatok Amerikában tevékenykedő kínai konkurensei, illetve a Kínában tevékenykedő amerikai konkurensei lehetnek, míg az európai cégek piaci részesedése nőhet. Ha azonban az európai vállalatok Amerikában vagy Kínában a világpiacra termelnek, akkor költségeik emelkedésével kell számolniuk. A regionális hozzáadottérték-csatornákkal dolgozó kisebb európai cégek számára azonban az amerikai-kínai kereskedelmi háború új kibontakozási lehetőségeket teremt – mondta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink