hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyre nagyobb kockázatok veszélyeztetik a gazdasági növekedést, a magyarok bizakodók

  • MTI

A globális gazdaságra növekvő kockázatot jelent a kereskedelmi és a geopolitikai feszültségek bővülése – áll a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek kétnapos Buenos Aires-i ülése után kiadott közleményben.

A dokumentum rámutat arra, hogy a kedvezőtlen tényezők hatásainak tompítására a párbeszéd folytatására van szükség.

A közlemény szerint "továbbra is erőteljes a globális gazdasági növekedés, miközben évtizedes mélyponton áll a munkanélküliség". Ugyanakkor jelenleg "kevésbé szinkronizált" a gazdasági növekedés, és nőttek a lefelé mutató kockázatok rövid és közepes távon.

A pénzügyi vezetők a G20-ak vezetőinek november 30-án kezdődő kétnapos argentínai csúcsértekezletét készítik elő. A pénzügyminiszterek és jegybanki vezetők még két ülést tartanak a csúcsértekezlet előtt.

Eközben Magarországon újabb csúcson a GKI konjunktúraindexe

Júniusi történelmi csúcsa után júliusban tovább emelkedett a GKI konjunktúraindexe, az üzleti várakozások minden korábbinál optimistábbak lettek, a fogyasztóiak viszont idei mélypontjukra estek, ám továbbra is kedvezőek – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Az Európai Unió támogatásával végzett felmérés alapján a konjunktúraindex az idei csúcsról, a júniusi 9,8 pontról 10,5 pontra nőtt. Az üzleti bizalmi index 17,3 pontra nőtt a júniusi 15,3 pontról, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 5,7 pontról mínusz 9 pontra romlott.

A GKI közleménye szerint az üzleti szférán belül júliusban az ipari és az építőipari bizalmi index egyaránt új történelmi csúcsára jutott, a szolgáltatói is kedvezőbb lett, egyedül a kereskedelmi várakozások romlottak kissé.

Az iparban javult az elmúlt és a következő időszakra várt termelés, valamint a rendelésállományok – különösen az exportrendelések – megítélése, a készleteket viszont a júniusinál kissé magasabbnak érezték a válaszolók – írták.

Az építőiparon belül a mélyépítő cégek kilátásai kissé romlottak, a magasépítőké javultak, júniusban fordított volt a helyzet. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség enyhén csökkent, a rendelésállomány értékelése nem változott.

A kereskedelmi bizalmi index – a júniusi jelentős emelkedés után – júliusban enyhén, de negatívan korrigált. Az eladási pozíció és a készletszint megítélése egyaránt hibahatáron belül változott, a rendeléseké viszont kissé romlott.

A szolgáltatói bizalmi index június után júliusban is nőtt, de még nem érte el a negyedévvel ezelőtti csúcsát. Javult az általános üzletmenet, az előző és a következő negyedévi várható forgalom megítélése. Az átlagos kapacitáskihasználás változatlanul nagyon magas, 90 százalék feletti, az iparban 86 százalék.

A foglalkoztatási hajlandóság a szolgáltató szektor kivételével minden ágazatban erősödött, a lakosság munkanélküliségtől való félelme júniusban volt minden idők legalacsonyabb szintjén, ehhez képest júliusban romlott. Az áremelési törekvés jellemzően a júniusival ellentétesen alakult, az iparban és a szolgáltató cégek körében erőteljesebb lett, az építőiparban visszafogottabb, és kissé gyengült a fogyasztók inflációs várakozása.

A GKI fogyasztói bizalmi index júliusban idei mélypontjára került, de továbbra is optimizmust tükröz. A lakosság saját pénzügyi helyzetét és jövőbeli megtakarítási képességét is rosszabbnak látta, mint egy hónappal korábban - írták.

A GKI – az EU módszertanának megfelelően – konjunktúraindexének kiszámításakor az üzleti szférán belül az ipar, a kereskedelem, az építőipar és a szolgáltató szektor, illetve a lakosság várakozásait veszi figyelembe. A GKI konjunktúraindex a lakossági bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink