adozona.hu
Megszűnt egyéni vállalkozótól származó elszámolt számlák: hogyan vonható le az áfa?
//test-adozona.hu/afa/Megszunt_egyeni_vallalkozotol_szarmazo_elsz_0X5CMA
Megszűnt egyéni vállalkozótól származó elszámolt számlák: hogyan vonható le az áfa?
Egy társaság egyéni vállalkozó által rendszeresen kiállított szolgáltatás jellegű számlákat fogadott be. Utóbb kiderült, hogy időközben az egyéni vállalkozó adószámát törölte a NAV, az egyéni vállalkozás pedig megszűnt. Hogyan járjon el a társaság a befogadott számlák tekintetében, ha a szerződő fél ténylegesen elvégezte a tevékenységet? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.
Az általános forgalmi adóról 2007. évi CXXVII. törvény 127. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja értelmében az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele, hogy az adóalany személyes rendelkezésére álljon a 120. paragrafus a) pontjában említett esetben a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 16. paragrafus (1) bekezdése alapján az adóköteles tevékenységet folytatni kívánó adózó adóhatósági nyilvántartásba vétele érdekében köteles az adóhatósághoz bejelentkezni, feltéve, hogy törvény eltérően nem rendelkezik. Az állami adó- és vámhatósághoz bejelentendő adatokat az 1. számú melléklet tartalmazza. Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése szerint adóköteles tevékenységet – a 32. paragrafusban és az áfatörvényben foglalt kivétellel – csak az állami adó- és vámhatósághoz bejelentkezett, adószámmal rendelkező adózó folytathat. Az adózó adóköteles tevékenysége megkezdésének bejelentésével egyidejűleg nyilatkozik az áfatörvényben meghatározott adózási módokra vonatkozó választásáról, kizárólag adómentes tevékenység végzéséről, az adómegállapítás különös módjának alkalmazásáról.
Az Art. 37. paragrafusának (2) bekezdése akként rendelkezik, hogy az állami adó- és vámhatóság az adózónak a bejelentkezés alapján a bejelentkezés napjával, illetve az 1. melléklet 17.4. és 28. pontjának hatálya alá tartózó adózó késedelmes bejelentkezése esetén az adóköteles tevékenység megkezdésének napjával adószámot állapít meg. Az állami adó- és vámhatósághoz közvetlenül bejelentkező adózó, a törzskönyvi jogi személy, valamint a bírósági nyilvántartásba vételre kötelezett adózó késedelmes bejelentkezése esetén az állami adó- és vámhatóság az adózó adószámát az adóköteles tevékenység megkezdésének napjával állapítja meg. Az adószámot a cégjegyzékbe, a törzskönyvi és a bírósági nyilvántartásba be kell jegyezni. Az állami adó- és vámhatóság az adóazonosító számról az önkormányzati adóhatóságot annak megkeresésére a megkeresésétől számított tizenöt napon belül tájékoztatja.
Ugyanezen paragrafus (5) bekezdése értelmében, ha az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő természetes személy az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultsága megszűnését követően, tevékenységének az szja-törvény szerinti egyéni vállalkozóként vagy adószámmal rendelkező természetes személyként történő folytatása során, az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerint újabb bejelentést tesz, akkor az állami adó- és vámhatóság hivatalból másik adószámot állapít meg részére, amelyről értesíti az adózót. Az állami adó- és vámhatóság a bejelentés időpontjától ezen másik adószámon tartja nyilván az adózót.
Tekintettel a számlakibocsátó vállalkozás megszűnésére (melynek tényét a rendelkezésre álló nyilvános adatbázisokból a számlabefogadó adóalany is megállapíthatta volna), az ezen időpontot követően a vállalkozás nevében kiállított számlák nem hitelesek és adólevonásra sem jogosítanak. A kérdéses szolgáltatásokat ténylegesen elvégző magánszemélynek a fentiek szerinti eljárásban, az adóköteles tevékenysége kezdő időpontjára visszamenőlegesen megkért adószáma feltüntetésével kell azokról számlát kiállítania, melyek után már gyakorolható az adólevonási jog.
Hozzászólások (0)