hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Disznóvágás felsőfokon: most éri meg csak igazán a házi boncolás

  • dr. Csobánczy Péter
1

Szedett-vedett információk keringenek a húsboltosok körében arról, hogy a kiskereskedelemben értékesített félsertést is lehet-e 5 százalékos áfakulccsal értékesíteni vagy sem, s elég-e a nyugta vagy számlát kell adni az eladásról a magánszemélyeknek. A kérdésre Csobánczy Péter szakértőnk válaszolt, s mivel a felvetés közérdeklődésre tarthat számot, bővebben is összefoglalta, mit érdemes tudni a kedvezményes áfakulcs alkalmazásának lehetőségéről.

Egy húsboltot üzemeltető társaság magánszemély vevői félsertést szeretnének vásárolni, lehet-e részükre 5 százalékos áfával értékesíteni? Olvasónk kérdését azzal indokolta, hogy szakmabeliektől olyan véleményeket is hallottak, hogy a kedvezményes áfakulcs csak a nagykereskedelmi értékesítésre vonatkozik. További kérdésként felmerült, hogy amennyiben a kiskereskedelemben is alkalmazható az 5 százalékos áfa, érdemes-e a nyugta mellett megerősítésképpen egyéb bizonylatot kiállítani az értékesítésről, illetve ragaszkodjon-e a társaság a számlakibocsátáshoz, hogy egyértelmű legyen a vámtarifaszám alapján a kedvezményes áfakulcs alkalmazásának jogossága?

Nincs semmiféle többletkötelezettsége a társaságnak arra vonatkozóan, hogy az 5 százalékos áfakulcsot alkalmazhassa az általuk értékesített vagy értékesíteni kívánt félsertésekre – szögezte le a kérdésre adott válaszában Csobánczy Péter. A magánszemély vásárlók részére történő értékesítésre is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint minden más esetben.

Abszolút félreértés az a vélekedés, hogy az 5 százalékos áfakulcs alá sorolt sertésféleségek (2007. évi CXVII. tv. 3. sz. melléklet I. rész 19-24. pontjai) értékesítésére bármiféle megszorítás vonatkozna, így többek között az is, hogy az csak a nagykereskedelemben lenne alkalmazható.

Mivel a felvetés olyan témát érint, amely közérdeklődésre tarthat számot, ezért szakértőnk bővebben is összefoglalta, mit érdemes tudni a kedvezményes áfakulcs alkalmazásának lehetőségéről.

Az általános forgalmi adó (áfa) működési logikája – illeszkedve az árutermelő piacgazdaság követelményeihez – olyan, amely nem feltételez akár jogszabályilag, akár más módon kötött, előre kijelölt termékforgalmazási pályákat, hiszen összfázisú adó, ahol minden értékesítési pont egyben adózási pont is. Ebből az következik, hogy az alkalmazandó adómérték nem függ, nem függhet attól, hogy az értékesítésre szánt terméket ki, milyen szándékkal és céllal kívánja megvásárolni.

Így van ez a mostantól 22 százalékpontos áfakedvezményben részesített sertéstermékeknél is. Azaz a kedvezménynek nincs adójogi korlátja, ezért az áfakulcs-változás áldásos hatásait történetesen élvezheti az is, aki a kiskereskedelemben vagy az első forgalomba hozótól akar ilyen terméket beszerezni.

Az 5 százalékos áfa-kulcs alkalmazásához egyedül a kérdéses termék vámtarifaszámának ismerete szükséges, hiszen a törvény a kedvezményezett termékcsoport megnevezésével együtt csak erre a számra hivatkozik. Fontos ezzel összefüggésben megjegyezni, hogy a tarifaszám meghatározásában kizárólag a Kereskedelmi Vámtarifa 2002. július 31. napján hatályos besorolási rendje a mérvadó (az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 176. § (13) bekezdés a) pontja). Annak, aki nem tudja terméke vámtarifabeli besorolását, vagy bizonytalan abban, javasolt, hogy megfelelően részletezett termékleírással forduljon a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tarifálási ügyekben illetékes részlegéhez.

Arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy a számlán a vámtarifaszámot nem is kötelező feltüntetni, az egyedül a számlakibocsátó belátásától függ (Áfa tv. 169. § f) pontja), már ha az ügyletet az áfatörvény rendelkezései alapján egyáltalán számlával kell bizonylatolni, hiszen e tekintetben nincs speciális előírás. A számlát „pótló” nyugtánál pedig ez a kérdés eleve fel sem merül, lévén annak kötelező adatai között a termék (szolgáltatás) megnevezése nem szerepel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Tudomásom szerint a KSH-ban az alábbi fogalmat fogják alkalmazni, mivel a KSH vámtarifaszámai nem is tartalmazzák külön az élő, vagy félsertés ÁFA tv szerinti fogalmát, csak annak gyűjtőkategóriáját, de arra létezik jogszabályi meghatározás:

sertés vágott féltest: a levágott sertés kivéreztetve (a gerinc hosszanti középvonalában kettéhasítva), szőr, köröm, fülgomba, szem, nemi szervek, belsőség (nyelv, szív, máj, tüdő, vese, bélgarnitúra, agy- és gerincvelő, háj és rekeszizom) nélkül, de szalonnával;
)136/2011. (XII. 22.) VM rendelet, 1.§)

A rendelet teljes szövege itt érhető el:
http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kormany.hu%2Fdownload%2F5%2Fe4%2F70000%2FMR_2011_136_(XII_22)_VMrendelet.pdf&ei=5xZ8Uoi6MYOWtQbv2YDgBw&usg=AFQjCNFprZJLd1cidzDuSbCXGv3mgR-SAQ&sig2=DH9P

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink