adozona.hu
Így nőttek a tb minimális alapok a minimálbér-emelés kapcsán
//test-adozona.hu/2023_as_adovaltozasok/Igy_nottek_a_tb_minimalis_alapok_a_minimalb_MEK0LX
Így nőttek a tb minimális alapok a minimálbér-emelés kapcsán
Egyes biztosítási jogviszonyoknál legalább a minimális alapokból kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. A minimálbér változása befolyásolja a minimális alap szerint fizetendő összegeket. Az alábbi cikkben a minimálbér növekedése kapcsán a minimális alap változásait ismertetjük.
• munkaviszony (beleértve a munkaviszony jellegű jogviszonyokat is),
• egyéni vállalkozó jogviszony,
• társas vállalkozói jogviszony,
• biztosított mezőgazdasági őstermelő,
• biztosított egyházi személy.
A minimális alap szerinti fizetési kötelezettség nem vonatkozik a kiegészítő tevékenységet folytatókra.
Minimálbér: 2023-ban a havi minimálbér bruttó 232 000 forint, a havi garantált bérminimum bruttó 296 400 forint.
Kezdjük az áttekintést a leggyakoribb jogviszonnyal, a munkaviszonnyal!
Munkaviszony
Tbj. szerinti munkaviszony esetén a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó alapja havonta legalább a minimálbér 30 százaléka, ami 2022-ben havi bruttó 60 000 forint volt, míg 2023-ban havi bruttó 69 600 forint lett, azaz havi bruttó 9600 forinttal nőtt.
Természetesen, ha a Tbj. szerinti munkavállaló bére a fenti minimális alapot meghaladja, akkor ez a jövedelme lesz a társadalombiztosítási járulék, illetve a szociális hozzájárulási adó alapja.
A minimális alap részmunkaidős foglalkoztatás esetén merülhet fel. A társadalombiztosításijárulék-fizetésnél figyelemmel kell lenni arra, hogy ha részmunkaidős foglalkoztatásnál a tényleges bér alacsonyabb a minimális alapnál (például havi bruttó 30 000 Ft), akkor a tényleges bér és a minimális alap közötti különbözet után (a fenti példánál maradva a fennmaradó 39 600 Ft után) a társadalombiztosításijárulék-fizetés a munkáltatót terheli. Meg kell említeni, hogy a társadalombiztosítási ellátások (például táppénz, csed, gyed) számítási szabályainak alkalmazása során úgy kell tekinteni ezt a munkáltatói járulékbefizetést, mintha azt a biztosított személy teljesítette volna.
A Tbj. szerinti munkaviszonyban fizetendő minimális alapnál figyelemmel kell lenni arra, hogy ha egyidejűleg több munkaviszonyban, részmunkaidőben dolgozik a munkavállaló, akkor minden egyes munkaviszonyban meg kell fizetni legalább a minimálbér 30 százalékából a társadalombiztosítási járulékot, és a minimálbér 30 százaléka után a szociális hozzájárulási adót.
Az Adózóna 2023-as adó-, tb- és munkajogi változásokkal kapcsolatos egyéb írásait itt találja. |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek azok az esetek, amikor a minimális alapot arányosítani kell, milyen élethelyzetekben nem kell alkalmazni, valamint, hogy milyen szabályok vonatkoznak az egyéni, illetve a társas vállalkozókra, a biztosított őstermelőkre és a biztosított egyházi személyekre!
Hozzászólások (0)