hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: katás bt. beltagja lehet-e végelszámoló a bt.-ben és egyéni vállalkozó is egyben?

  • adozona.hu
2

Katás bt. a jogszabályi változások miatt egyszerűsített végelszámolásba kezd. A beltag rendelkezik 20 órás munkaviszonnyal, saját, egyszemélyes kft.-vel, illetve szeptembertől átalányadózó egyéni vállalkozó is lesz egyben. Lehet-e a beltag a folyamatban végelszámoló is a fenti körülmények figyelembevételével, illetve milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik ebben az esetben? Olvasói kérdésre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: katás bt. végelszámolása elkezdődik 2022. szeptember 1-jén. A bt. beltagja 2022. szeptember 1-jétől átalányadós egyéni vállalkozó lesz (amit most lehetővé tettek). A bt. beltagnak van még a vállalkozásain kívüli 20 órás munkaviszonya, egy jelenleg tevékenységet nem végző egyszemélyes kft.-je. Ha átalányadózó egyéni vállalkozóként megfizeti maga után legalább a minimum járulékot (hiszen csak 20 órás munkaviszonya van), akkor nyilatkozattal a társas vállalkozások felé, mentesül-e az egyszemélyes kft.-ben, valamint a bt. beltagjaként a végelszámolási időszak alatt a járulékfizetési kötelezettségek alól? A másik kérdés, hogy lehet-e a bt. végelszámolója olyan beltag, aki a végelszámolás kezdetétől egyben egyéni vállalkozóvá is vált?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kezdjük a második kérdéssel! Igen, lehet egyéni vállalkozó ezt a 297/2022. kormányrendelet 4. § (1) bekezdése egyszerűsített végelszámolás esetén lehetővé teszi.

A kérdésben említett beltagnak szeptember 1-jén négy egyidejűleg fennálló jogviszonya lesz:
1. átalányadózó egyéni vállalkozó,
2. bt.-ben társas vállalkozó mint végelszámoló,
3. heti 20 órás munkaviszony és
4. a kft.-ben társas vállalkozói jogviszony ügyvezetői státuszára tekintettel.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 42. § (8) bekezdése értelében annak az egyéni vállalkozónak, aki egyben társas vállalkozóként is biztosított, minimum járulékfizetési kötelezettsége az egyéni vállalkozásban áll fenn, míg, a társas vállalkozásnál fennálló járulékfizetési kötelezettség alapja a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem.

Tehát többes vállalkozói jogviszony esetén főszabályként az egyéni vállalkozásban kell eleget tenni a minimális adó- és járulékfizetési kötelezettségnek. Így a bt.-ben és a kft.-ben – jövedelem híján – nem keletkezik járulékfizetési kötelezettség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
széles imre

Tisztelt Olvasónk!
Igen, a beltag nem létesíthet egyéni vállalkozói jogviszonyt (vagy, ha már egyéni vállalkozó, nem lehet beltag) főszabály szerint.
A kérdésben vázolt helyzetben viszont – szűk keretek között – a jogszabály ezt mégis lehetővé teszi.
Üdvözlettel:

Sz.I

Kedves Széles Imre úr!

Nem úgy van, hogy egyéni vállalkozó nem lehet BT beltag -és fordítva ?

Üdvözlettel : Szitás Imréné

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink