hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A szakápolás átszervezésének menete az ápoltaknál és a szakápolóknál

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

2023. január 1-jétől átalakult a szakápolás, amelyről a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény módosítása rendelkezik. A törvény meghatározza többek között a feladat átvételéhez kapcsolódó vagyonjogi kérdéseket, a szakdolgozók áthelyezését, és az ápolt betegek szociális ellátórendszerbe történő átvételét. Cikkünkben a szakdolgozók áthelyezését és a betegek átvételét részletezzük.

A belügyminiszter és az igazságügyi miniszter még tavaly októberben nyújtotta be az egészségügyi ellátórendszer megújításához szükséges intézkedésekről szóló előterjesztést, amelyben a következők olvashatók: „A betegek legtöbbször az aktív kórházi ellátásból kerülnek ápolási osztályokra, mivel állapotuk már nem igényel rendszeres, aktív egészségügyi ellátást, emiatt a kórházi elhelyezésük már nem indokolt. A betegek egy része szociális okból marad kórházi ellátás keretei között, például amiatt, hogy a családjuk mindennapi ellátásukról nem tud személyesen gondoskodni, emiatt fekvőbeteg intézetben való elhelyezésük szükségessége forog fenn. Ezen betegek többsége orvosi beavatkozást, rendszeres egészségügyi ellátást nem igényel, alapvetően szociális okokból kerül a fekvőbeteg-ellátó intézménybe… A törvény megteremti a jogalapját annak, hogy az egészségügyi szakellátás azon ápolási ágyai kerüljenek a szociális ellátórendszer részére átadásra, amelyeken az állami fenntartású egészségügyi szolgáltatók tartós ápolást-gondozást végeznek, az állami fenntartású egészségügyi intézményekben végzett ápolást a szociális ellátórendszer keretein belül működő szakápolási központok végzik a jövőben.” A fentiek forrása:

https://mok.hu/public/media/source/E%C3%BC_%C3%A1talak%C3%ADt%C3%A1s_el%C5%91terjeszt%C3%A9s.pdf

Mindezek alapján tekintsük át, hogy a szakápolás átszervezése hogyan érinti az ápolási ellátásban részesülő betegeket?

Az átadó kórházban szakellátást végző orvos – a szakápolási szükséglet vizsgálata alapján – dönt arról, hogy melyik beteg kerül átadásra a szakápolást nyújtó intézménybe (szakápolási központba). Ezt követően az átadó kórház – a feladatátadás-átvétel napját megelőző 35. napig – átadja az átvevő fenntartónak az orvosszakmai döntés alapján átvételre javasolt beteg

♦ nevét,

♦ lakcímadatait és

♦ a nyilatkozattételre jogosult személynek, vagy a beteg törvényes képviselőjének a nevét, elérhetőségét.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük az átvevő intézmény feladatait, a beteg lehetőségeit, továbbá a szakápoló átvételével kapcsolatos teendőket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink