adozona.hu
Milyen ellátásra jogosult a két év feletti gyermeket örökbefogadó szülő?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/orokbefogadas_csed_gyed_ofd_ellatas_WSUTIO
Milyen ellátásra jogosult a két év feletti gyermeket örökbefogadó szülő?
Korábbi cikkünkben azt mutattuk be, milyen ellátásra jogosultak a szülők örökbefogadás esetén, ha két éven aluli gyermek kerül a családba. Jelen cikkünkben azzal foglalkozunk, hogy mire jogosultak a szülők abban az esetben, ha az örökbefogadott gyermek már elmúlt 2 éves, így a csecsemőgondozási díjra (csedre), illetve gyermekgondozási díjra (gyedre) már nem jogosultak a gyermekre tekintettel. Több mint két éve lehet igényelni ugyanis az örökbefogadói díjat, ami kifejezetten a két évnél idősebb örökbefogadott gyermekek után jár.
2020. január 1-jétől került bevezetésre az örökbefogadói díj (öfd), amikor is a jogalkotó célja az volt, hogy akkor is biztosítson ellátást az örökbefogadó szülőnek, ha 2 évesnél nagyobb gyermek kerül a családhoz, illetve legyen egy időszak, amelyet otthon tölthet a gyermekkel az örökbefogadó szülő.
Az öfd jogosultsági feltételei a következők: a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/H § (1) bekezdése értelmében örökbefogadói díjra jogosult az a biztosított, aki a második életévét betöltött gyermeket, illetve ikergyermekek esetén a harmadik életévüket betöltött gyermekeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, feltéve, hogy a gyermek nevelésbe vételének napját megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket a gondozásba vétel időpontját megelőzően nem neveli legalább egy éve folyamatosan saját háztartásában.
Olvassa el Milyen ellátásban részesülhetnek a két év alatti gyermeket örökbefogadó szülők? című korábbi cikkünket! |
Az Ebtv. 42/H § (2) bekezdése szerint az örökbefogadói díj a gyermek nevelésbe vételének napjától számított 168. napig jár a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint megállapított összegben.
A nevelésbe vételtől tehát 168 napig jár az örökbefogadói díj, ahogy a csed esetében is.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét példákkal szemléltetjük, milyen esetekben milyen ellátásokra jogosult az örökbefogadó szülő.
Hozzászólások (0)