hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen ellátásra jogosult a két év feletti gyermeket örökbefogadó szülő?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Korábbi cikkünkben azt mutattuk be, milyen ellátásra jogosultak a szülők örökbefogadás esetén, ha két éven aluli gyermek kerül a családba. Jelen cikkünkben azzal foglalkozunk, hogy mire jogosultak a szülők abban az esetben, ha az örökbefogadott gyermek már elmúlt 2 éves, így a csecsemőgondozási díjra (csedre), illetve gyermekgondozási díjra (gyedre) már nem jogosultak a gyermekre tekintettel. Több mint két éve lehet igényelni ugyanis az örökbefogadói díjat, ami kifejezetten a két évnél idősebb örökbefogadott gyermekek után jár.

2020. január 1-jétől került bevezetésre az örökbefogadói díj (öfd), amikor is a jogalkotó célja az volt, hogy akkor is biztosítson ellátást az örökbefogadó szülőnek, ha 2 évesnél nagyobb gyermek kerül a családhoz, illetve legyen egy időszak, amelyet otthon tölthet a gyermekkel az örökbefogadó szülő.

Az öfd jogosultsági feltételei a következők: a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/H § (1) bekezdése értelmében örökbefogadói díjra jogosult az a biztosított, aki a második életévét betöltött gyermeket, illetve ikergyermekek esetén a harmadik életévüket betöltött gyermekeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, feltéve, hogy a gyermek nevelésbe vételének napját megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket a gondozásba vétel időpontját megelőzően nem neveli legalább egy éve folyamatosan saját háztartásában.

Olvassa el Milyen ellátásban részesülhetnek a két év alatti gyermeket örökbefogadó szülők? című korábbi cikkünket!

Az Ebtv. 42/H § (2) bekezdése szerint az örökbefogadói díj a gyermek nevelésbe vételének napjától számított 168. napig jár a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint megállapított összegben.

A nevelésbe vételtől tehát 168 napig jár az örökbefogadói díj, ahogy a csed esetében is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét példákkal szemléltetjük, milyen esetekben milyen ellátásokra jogosult az örökbefogadó szülő.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink