hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás: jó tudni, mi szerepel a nyilvántartásban és mi nem

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A munkavállalók túlnyomó többségét foglalkoztatják a későbbi nyugdíjazásukkor figyelembe vehető, a nyugellátásra való jogosultságot megalapozó és a nyugellátás összegét befolyásoló tények, adatok megismerése. Ezek megismerésére 2012. december 31-éig a szolgálati idő elismerésére irányuló eljárást vehették igénybe.

A 2013. január 1-jétől hatályba lépett új jogintézmény, a nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás a szolgálati idő elismerése iránti korábbi eljárást váltotta fel, azonban mind célját, mind pedig formáját tekintve eltér a korábbi – kizárólag kérelem alapján induló – eljárásoktól.

Az Adózóna válaszol: saját jogú nyugdíjas

Az egyeztetési eljárás legfontosabb célja a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban található munkáltatói adatszolgáltatások felülvizsgálata, és szükség szerinti kiegészítése, módosítása, valamint a korábban bejelentési kötelezettséggel nem érintett, de a szolgálati idő megállapításához figyelembe veendő időszakok nyilvántartásba vétele (pl. a szakmunkástanulói idő, az 1998 előtt nappali tagozaton folytatott felsőfokú tanulmányok ideje, és a sorkatonai szolgálat időtartama). Ezek a szolgálati időbe beszámítanak, azonban – jogszabályi előírás hiányában – a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartás felé nem kerültek bejelentésre. Az adategyeztetés során beszerzett és leegyeztetett adatokból egy lezárt időszak képződik, amely részévé válik a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásnak, és a későbbi nyugdíj-megállapítás alapjául szolgál.

Az öregségi nyugellátás összegének megállapítása során napjainkban 40–50 év szolgálati idő és több mint 30 évre (1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért [kifizetett], a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga) vonatkozó jövedelmi adat beszerzése szükséges, azonban a rendszerváltást követő gazdasági átalakulások következtében pontosan ezen adatok beszerzése okozza a legnagyobb problémát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mi az adategyeztetés előnye, miként indulhat az eljárás, mi történik, ha az adatok nem egyeznek, illetve hogyan zárul az eljárás, és milyen esetekben lehet a lezárt időszakon módosítani!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink