hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit utazás előtt az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról tudni érdemes

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával az Európai Unió bármely tagállamában, továbbá Norvégiában, Izlandon, Liechtensteinben, Svájcban – átmeneti tartózkodás idején – orvosilag szükséges ellátást vehető igénybe. Cikkünkben tájékoztatást adunk a Kártyával kapcsolatos fontosabb tudnivalókról.

Elsőként nézzük meg, hogy ki jogosult Európai Egészségbiztosítási Kártyára és milyen ellátás vehető igénybe ezzel a dokumentummal!

Magyarországon mind a biztosítottak [a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. §], mind az egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek (Tbj. 22. §) kérhetik az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiállítását.

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával orvosilag szükséges ellátás vehető igénybe. Orvosilag szükséges ellátás általánosságban azt jelenti, hogy a kezelőorvos bírálja el azt, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokosa kaphat-e orvosi ellátást. Azaz a vizsgálat során az orvos figyelembe veszi egyrészt a beteg állapotát, másrészt azt, hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban. Ezen szempontok alapján ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem.

Olvassa el az Adózóna korábbi cikkét „Kötelező lesz egészségügyi szűrővizsgálatokon részt venni, változnak a méltányossági támogatás szabályai” címmel!

Erre tekintettel az orvosilag szükséges ellátás a vizsgálatot végző orvos döntésén múlik azzal, hogy mindenképpen orvosilag szükséges ellátásnak minősül a sürgősségi ellátás, szülés (kivéve a tervezett, előre a szolgáltatóval egyeztetett szülést), a dialízis-kezelés, az oxigénterápia.

Megjegyzés: Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya nem jogosítja fel a birtokosát arra, hogy előre tervezett külföldi gyógykezelést (beleértve a tervezett szülést is) vegyen igénybe a Kártyával.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, hol és hogyan, milyen érvényességi idővel igényelhető, melyik egészségügyi szolgáltatónál használható az Európai Egészségbiztosítási Kártya.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink