adozona.hu
Megváltozott munkaképesség: mennyi lehet a rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátás összege 2022-ben?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/megvaltozott_munkakepesseg_rehabilitacios_e_3IAHHB
Megváltozott munkaképesség: mennyi lehet a rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátás összege 2022-ben?
Megváltozott munkaképesség alapján rehabilitációs ellátást, illetve rokkantsági ellátást kaphatnak az arra jogosult személyek. Cikkünkben áttekintjük, hogy ezek összege kategóriánként 2022-ben mekkora lehet, mi számít átlagjövedelemnek, illetve mekkora lehet szintén kategóriánként a kivételes méltányosságból megállapított rokkantsági ellátás összege.
A megváltozott munkaképességű személyek részére megállapítható rehabilitációs, rokkantsági ellátások összege – ellentétben a korábbi rokkantsági ellátórendszerben megállapított rokkantsági nyugdíjakkal, melyek összege a rokkantság fokától, a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől, valamint a figyelembe vehető szolgálati idő mértékétől függött –, csupán az egészségi állapot, valamint a havi átlagjövedelem összegétől függ. További különbség, hogy a rokkantsági nyugdíjak esetében a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét az öregségi nyugdíjra vonatkozó szabályok szerint kellett meghatározni – az 1988. január 1-jétől a nyugdíjazás időpontjáig elért keresetek, jövedelmek kerültek figyelembe vételre –, a rehabilitációs, rokkantsági ellátások alapjául szolgáló átlagjövedelmet viszont már a táppénzre vonatkozó szabályokhoz hasonló módon kell meghatározni.
Miként számoljuk az átlagjövedelemet ezekben az esetekben?
Átlagjövedelemként, fő szabályként, az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben – ún. referencia időszak – elért társadalombiztosításijárulék-alapot képező jövedelmek napi átlagának 30-szorosát kell figyelembe venni.
További írásokat itt olvashat rehabilitációs ellátás és rokkantsági ellátás témakörben az Adózóna oldalán. |
A fő szabálytól eltérően, amennyiben az érintett személy a fent említett referencia időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, úgy abban az esetben havi átlagjövedelemként az ellátás megállapítására irányuló kérelem benyújtásának napját közvetlenül megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlagának 30-szorosát kell figyelembe venni.
Ha az érintett személy azért nem rendelkezik az előírt 180 naptári napi jövedelemmel, mert táppénzben részesült, úgy abban az esetben – ha ez számára kedvezőbb – a táppénzt, baleseti táppénzt megelőző 180 naptári napi jövedelmet kell figyelembe venni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja 2022-ben mennyi lehet a rehabilitációs és a rokkantsági ellátás összege kategóriánként, illetve mennyi illeti meg azt a személyt, aki kivételes méltányosságból megállapítható rokkantsági ellátást kap!
Hozzászólások (0)