hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Helyettesítő háziorvos megbízási jogviszonya bejelenthető-e utólag?

  • adozona.hu

Háziorvosi praxisban helyettesítés esetén megoldás lehet-e a kifizetés napján történő be- és kijelentés és elszámolás? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy háziorvosi praxisban az orvos távollétében helyettesítő orvossal kell a betegeket ellátni. Erre megbízással veszünk igénybe más háziorvost. Általában nem tudjuk előre, hogy milyen napokon van rá szükség, ezért abban állapodtunk meg, hogy a hó végén számolunk el, akkor történik az adott havi helyettesítési napok kifizetése. Az eddigi gyakorlatunk az, hogy a kifizetés napján megcsináljuk a T1041-s nyomtatványt azokra a napokra (be- és kijelentés egyszerre), illetve hetekre, amikor helyettesített, mivel a kifizetés napi összege a minimálbér 30 százalékát meghaladja. Helyes-e ez az eljárás, vagy ha nem, mi a jó megoldás?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Kiindulás: Feltételezem, hogy a kérdésben leírt esetben adott napokra szóló megbízási szerződés alapján kerül sor a helyettesítő orvos (aki természetes személy) alkalmazására. Az orvos nem minősül saját jogú nyugdíjasnak.

A kiindulásban foglalt esetben jó az Ön által leírt eljárás.

A megbízási díjból személyi jövedelemadó szabályai szerint általános költségelszámolás alapján 10 százalék költség kerül levonásra vagy számlákkal igazolva, a személyi jövedelemadó szabályai szerint tételes költségek levonására kerülhet sor (maximum a megbízási díj 50 százalékáig). A megbízott orvos bármelyik költségelszámolást választhatja. A költséggel csökkentett díj alapján kell megfizetni a személyi jövedelemadó-előleget és a szociális hozzájárulási adót és biztosítási jogviszony esetén a társadalombiztosítási járulékot.

Biztosítási jogviszony akkor áll fenn, ha a megbízási szerződés alapján személyesen munkát végző személy járulékalapot képező (azaz a fenti költséggel csökkentett) megbízási díja eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg napra/napokra szóló megbízás esetén annak harmincad részét.

Ha a fentiek alapján létrejön a biztosítási jogviszony, akkor a teljesítésigazolás elvégzett elszámoláskor visszamenőleg adott napra/napokra be és ki kell jelenteni a jogviszonyt T1041-es nyomtatványon. Azaz az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) szabályai szerint, ha a biztosítás elbírálására utólag kerül sor, legkésőbb a biztosítási kötelezettség megállapítását követő napon kell teljesíteni a biztosítási jogviszonyra vonatkozó bejelentést.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink