adozona.hu
Kisadózók nyugdíjjogszerzése – mutatjuk a legfontosabb jogszabályi előírásokat
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/kisadozo_kata_nyugdij_minimalber_P80RYZ
Kisadózók nyugdíjjogszerzése – mutatjuk a legfontosabb jogszabályi előírásokat
Cikkünkben áttekintjük, hogy a kisadózók társadalombiztosítási nyugellátásának megállapítása során a vonatkozó jogszabályi előírások alapján milyen mértékű szolgálati idő vehető figyelembe.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) – a régi katatörvény – 2013. január 1-jétől nyújtott lehetőséget a vállalkozók részére, hogy közterheiket egy az általánostól eltérő, nagyon kedvező formában rendezhessék. A főállású kisadózói jogviszony létesítésére 2022. augusztus 31-éig nyílt lehetőség. Ezen kedvező járulékfizetést, adózást az egyéni vállalkozó, az egyéni cég, a kizárólag magányszemély taggal rendelkező betéti társaság, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság, 2018. január 1-jétől pedig az ügyvédi iroda is jogosult volt a kisadózó vállalkozások tételes adójának választására.
Az Adózóna válaszol: vállalkozók minimumjárulék-fizetési kötelezettsége |
A kisadózó vállalkozás a főállású kisadózó után havi 50 000 forint tételes adót fizetett, majd 2014. január 1-jétől ennél magasabb, havi 75 000 forint összegű tételes adó megfizetését is vállalhatta, mely tételesadó-fizetés alapján valamennyi társadalombiztosítási és a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) szerinti ellátásra jogosultságot szerzett. Az előzőekben említett ellátások igénybevétele során – az eltérő mértékű tételes adó megfizetése alapján – eltérő mértékű járulékalapot kell figyelembe venni az ellátások számításakor.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, hogy a kisadózó egyéni vállalkozó milyen mértékű szolgálati idő figyelembevételére számíthat a társadalombiztosítási nyugellátása meghatározása során.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Ruszin Zsolt Úr!
A cikkben foglaltak egyértelmű iránymutatást adnak arról a 2013-tól fennálló tényről, mely szerint azok a kisadózók, akik 50 ezer forint tételes adófizetést vállaltak, a majdani nyugdíjazásuk során a nyugdíj mértékének meghatározásakor – ahogy Ön fogalmaz a nyugdíj kiszámításakor – arányos szolgálati időt szereznek a kisadózói jogviszonyuk időtartamára, a nyugdíjjogosultság tekintetében a teljes időtartam szolgálati időként kerül elismerésre. A cikk végén található példa és összegzés is a fentieket tartalmazza, nem összemosva, a nyugdíjmértéknél, valamint a nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati időt.
Már megint egy lektorálatlan cikk, ami finoman összemossa a jogosultsági szolgálati időt és a nyugdíjszámítási szolgálati időt. Mindkettő "szolgálati idő" vélhetően azért, hogy a nyudíjas ne érthesse. A probléma például ezzel a résszel van: "... mind a nyugdíjjogosultság, mind a nyugdíj mértéke szempontjából a teljes időtartam szolgálati időként kerül figyelembevételre." Ezután a cikk azt sejteti, hogy a "szolgálati idő" csorbult a katásoknál és ezzel azt sugallja, hogy 20 év szolgálati idő helyett több kellhet egy katás esetén.
Valójában a főállású katás időszak teljes egészében beleszámít a nyugdíjjogosultság idejébe!
Arányosítani csak az öregségi nyugdíj kiszámításánál kell!
Ezt még a katázás lehelején tisztáztuk az NGM-mel, 2013-ban és a közleményüket a HVG is szemlézte, aztán az adózóna, a HVG mellékága engedi megjelenni ezt a cikket 2024-ben. Ez így nincs rendben, kell a lektor (akár több is).
Itt a HVG cikk: https://hvg.hu/kkv/20130205_NGM_a_katas_idoszak_is_beszamit_a_nyugdij
(Talán az adózóna nem törli ki a HVG cikkre való hivatkozásom miatt a hozzászólásomat)