hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Két országban szerzett szolgálati idő esetében honnan érkezik a nyugdíj?

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés: két országban szerzett szolgálati idő esetében honnan és hogyan kap nyugdíjat. A kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Romániából települtem át, így két országban is szereztem szolgálati időt. Érdeklődni szeretnék, hogy honnan és hogyan fogom kapni a nyugdíjamat. Kell-e nekem a román nyugdíjintézettel egyeztetnem stb. Egyetemet Romániában végeztem, ott kezdtem dolgozni. Ott szültem. Magyarországon folyamatosan dolgozom amióta áttelepültem.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A román biztosítási jogviszonyai után a román nyugdíjbiztosítótól, a magyar biztosítási jogviszonyai után pedig a magyar nyugdíjbiztosítótól fog kapni nyugdíjat vagy nyugdíjrészt attól függően, hogy az adott országban rendelkezik-e a jogosultsághoz minimálisan meghatározott tagországi szolgálati idővel.

A nyugdíj megállapítása iránti igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítónál kell majd benyújtania – jelen esetben a magyar nyugdíjszervhez Budapest Főváros Kormányhivatala –, a nyugdíjigényt pedig a magyar nyugdíjszerv továbbítani fogja a román nyugdíjszerv felé is. Mindkét nyugdíjszerv külön-külön fogja elbírálni az igényt, és hozza meg a saját szabályai szerinti döntését az igény elbírálásáról.

Amennyiben az egyik államban szerzett szolgálati ideje nem lenne elegendő a nyugdíj megállapításához, úgy abban az esetben – kizárólag a jogosultság megszerzéséhez – figyelembe fogják venni a másik államban is szerzett szolgálati időt. A nyugdíj összegét viszont kizárólag az adott ország biztosításában szerzett kereseti adatai alapján fogják meghatározni, azaz magyar nyugdíjrész kizárólag a magyar keresetek, román nyugdíjrész pedig a román keresetek alapján lesz megállapítva. Önálló magyar nyugdíjjogosultsághoz – a nyugdíjkorhatár betöltése mellett – legalább 15 év magyar szolgálati idő szükséges.

Romániában még létezik úgynevezett előrehozott öregségi nyugdíj, ezért a magyar és román nyugdíjra való jogosultság kezdő időpontja eltérhet. Amennyiben Romániában a magyar nyugdíjazásnál korábbi időponttól nyugdíjat vagy nyugdíjrészt állapítanak meg, úgy attól az időponttól biztosítási szempontból Magyarországon is nyugdíjasnak kell majd tekinteni az adott személyt, ez viszont azzal jár, hogy attól az időponttól, függetlenül azon ténytől, hogy Magyarországon még nem állapítottak meg nyugdíjat, további magyar szolgálati időt nem szerezhet majd.

Annak érdekében, hogy a nyugdíjazásig a biztosítási idők tisztázásra kerülhessenek, célszerű adategyeztetési eljárást kezdeményeznie – ebben jeleznie kell, hogy Romániában is dolgozott és amennyiben rendelkezésére áll, csatolnia kellene a román munkakönyvét, egyetemi időkről szóló igazolást stb. –, melynek során mind a magyar, mind a román szolgálati idők tisztázásra kerülnek. Az igényt a magyar nyugdíjszerv továbbítani fogja a román nyugdíjszerv részére, a magyar időket a magyar nyugdíjszerv, a román időket pedig a román nyugdíjszerv fogja vizsgálni és elismerni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink