hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszemélyes kft.-ben tag, ügyvezető és munkavállaló egyben: így fizet járulékot

  • adozona.hu

A kft. egyszemélyes tagja és ügyvezetője a saját kft.-jével heti 12 órás munkaviszonyt létesített. Ebben a jogviszonyban megfizeti a minimálbér 30 százaléka után a tb-járulékot, szochót. Ebben az esetben nem szükséges a minimálbér után megfizetni tagi jogviszonyban a járulékokat, annak ellenére sem, hogy nem éri el a foglalkoztatás a heti 36 órát? – írta olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kérdésben foglalt, nem saját jogú nyugdíjas személy, részmunkaidőben munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. A munkaviszony a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján biztosítási jogviszonyt keletkeztet, amelyet még a foglalkoztatás megkezdése előtt be kell jelenteni a 24T1041-es nyomtatványon. A nem saját jogú nyugdíjas ügyvezető munkabéréből levonásra kerül a 15 százalék személyi jövedelemadó előlegen túl 18,5 százalék társadalombiztosítási járulék. A munkáltató a munkabér után megfizeti a 13 százalék szociális hozzájárulási adót, amelyből adott esetben a munkáltató kedvezményt érvényesíthet.

Olvassa el az Adózóna „Megszorítás a szochoszabályokban: kevesebb munkavállaló után, rövidebb ideig jár majd a kedvezmény”, „Nyugellátás mellett folyósítható és nem folyósítható ellátások” című írását! Az Adózóna válaszol: ki minősül társas vállalkozónak a Tbj. szerint? című részét itt éri el.

Ha az ügyvezetői feladatait részmunkaidőben látja el, akkor a minimálisan fizetendő bér arányosítható a részmunkaidőhöz. Ez esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy a Tbj. alapján alkalmazni kell a munkaviszonyban az ún. minimális alap szerinti tb-közteherfizetést. A társadalombiztosítási járulék minimális alap havonta legalább a minimálbér (azaz havi bruttó 266 800 forint) 30 százaléka, és szintén legalább a minimálbér 30 százaléka után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót (minimális alap). Azaz havonta legalább bruttó 80 040 forintból kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot, és szintén legalább bruttó 80 040 forint után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót.

Mindezek alapján úgy, ahogy írta, a munkaviszonyban nem kell a minimálbér után megfizetni a tag kapcsán a járulékot annak ellenére sem, hogy nem éri el a foglalkoztatás a heti 36 órát. A tag kapcsán a társas vállalkozói jogviszonyban kell megfizetni legalább a minimálbér alapján társadalombiztosítási járulékot, az azonban egy másik biztosítási jogviszony.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink