adozona.hu
Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Viszlat_tgyas_Jon_a_csecsemogondozasi_dij_UWGMEX
Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj
Változik a mértéke és az elnevezése is a szülési szabadság idejére, azaz 24 hétre járó terhességi-gyermekágyi segélynek, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot.
A T/2123 számú törvényjavaslat alapján a terhességi gyermekágyi segély elnevezése a jövőben csecsemőgondozási díj lenne. A szülő nő csecsemőgondozási díjra való jogosultsága legkésőbb a gyermek születésének napjával, koraszülött gyermekre tekintettel a szülési szabadság első napjával nyílik meg.
A jelenlegi terhességi-gyermekágyi segélyben további változások is várhatók. A hatályos szabály alapján nem jár a terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat – ellenében munkát végez, vagy a hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
A módosító javaslat elfogadása esetén azonban csak a nevelőszülői foglalkoztatás keretében folytatott keresőtevékenységből származó jövedelem lenne kivétel, a fenti szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás, és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíj már nem. Azaz a törvényjavaslat alapján nem járna csecsemőgondozási díj, ha a biztosított bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat.
A hatályos szabály alapján a terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70 százaléka. Ez a mérték a tervezet módosítás szerint sem változik, azaz a csecsemőgondozási díj összege a naptári napi alap 70 százaléka maradna. A változás az ellátás kiszámításában várható, vagyis változna az ellátás alapja.
Jelenleg a terhességi gyermekágyi segély alapja a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga. Ha a biztosított ezen időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, az ellátás összegét a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. Ennek hiányában a minimálbér kétszeresének harmincad része, illetve ha a biztosított jövedelme ennél kevesebb, akkor a tényleges napi jövedelem az ellátás alapja.
A fentiekkel szemben a csecsemőgondozási díj naptári napi alapja a következő lenne:
– Ha a biztosítási idő a jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, a csecsemőgondozási díj alapját a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.
A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Ha a naptári napi alap az előzőek szerint nem állapítható meg, akkor a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része.
– Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelem számít azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részét nem haladhatja meg. Ez esetben a csecsemőgondozási díj a naptári napi jövedelem 70 százaléka lesz.
Hozzászólások (8) , melyek közül a legfrissebbek:
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő: 2000 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2014 november 25-ig gyesen voltam, november 26-tól felgyülemlett szabadságaimat töltöm, ami március 5-el lejár. Március 6 az első munkanapom.
Közben kiderült jön a harmadik 2015. október 7-re.
A szerződés szerinti bérem jóval magasabb a minimálbér kétszeresénél.
Hogy fog kalkulálódni a gyás és a gyedem, ha mondjuk május 31-ig, legkésőbb június 14 ig dolgoznék utána táppénzen lennék, illetve érdemes-e a 180 napi bérre hajtanom?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Szakértő!
2015.01.01.-től Kft. tag, aki csak az ügyvezetői feladatokat látja el, tényleg nem kaphat CSED-et és GYED-et, ha ezalatt csak aláír fizetés nélkül? Ezt a trv.-ekben hol találom meg?
Tisztelt Szakértő!
Esetemben a szülés várható időponja:2015.06.25
Mivel lombikkal sikerült a várandóság és más egyéb egészségügyi ok is indokolja 2014.10.20-tól táppénzen vagyok, illetve a jelenlegi állapotomra való tekintettel a szülésig táppénzen maradok. 2014-ben kb.40 napot voltam ezen kívűl még betegszabadságon és táppénzen. Biztosításom folyamatos. A kérdésem az új csecsemőgondozási díjra vonatkozik: a jövőbeni csecsemőgondozási díj alapja a 2014.évi 180 napi átlagjövedelmem vagy csak a maximált összeg, ha a törvényjavaslatot elfogadják és hatályba is helyezik? Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel!
Barcsai Mária
Tisztelt Adózóna!
A segítségüket kérném az új szabály értelmezésében. Abban az esetben ha, 2. gyermekem 2015. március 30-án születik, ekkor válnék jogosulttá a csecsemőgondozási díjra. Az eredeti szabályok szerint 2014. január 1-től 2015. március 30-ig kellett meglennie a 180 napi jövedelemnek, ami a Tgyás alapjául szolgálna a gyermek születése után. Ha a módosítást jól értelmezem, akkor ez az időszak most 2014. január 1. és 2014 december 31-e közé esne. Ebben az időszakban a 180 napi jövedelmem 2014. május 1. és 2014. november 30. közötti időszakban megvolt. 2014. december 1-től táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. Biztosításom folyamatos. Ha jól értelmezem, akkor a módosítás miatt a 180 napi jövedelmet 2014. december 31-e előtt kellene "keresni". A fentiek értelmében számíthatok arra, hogy a jövőbeni csecsemőgondozási díj alapja nem a 180 napi átlagjövedelem lenne, csak a maximált összeg, ha a törvényjavaslatot elfogadják és hatályba is helyezik?
Másik kérdésem arra vonatkozna, ha két munkaviszonyom volt az említett időszakban, akkor ugyanúgy az összevont jövedelmem alapján, mindkét munkaviszonyból származó jövedelmem alapján leszek jogosult a csecsemőgondozási díjra, mint az eredeti szabályok szerint?
Válaszukat előre is köszönöm.
No és most ez mire volt jó?
Példa: Folyamatos biztosítási jogviszony esetén, ha valaki 2015 június 15-én szül, akkor az irányadó időszak 2014. január 1 -2015. március 31-ig terjedő idő, és az ellátás alapja 2015. március 31-éhez időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem.
Tisztelt szakértő!
Mely időszakot veszik figyelembe akkor, ha a kismama 2015. június 7-re van kiírva és előtte lesz több mint két év folyamatos biztosítási ideje, de 2014-ben cégcsoporton belül 3 helyen dolgozott. Jelenleg 2014. október 7-től a 3. cégünknél dolgozik és a tervek szerint ebből a jogviszonyból megy szülni. A bruttó bére a dupla minimálbér felett van. Ha jól értelmezem akkor még mindig az okt 7-től elért munkaviszonya alapján kell számolni a thgy-t?
Na ennél bonyolultabban már nem is lehetett volna meghatározni az alapot, lehetne kérni erre egy számpéldát, mert talán úgy mindeni jobban megértené.