adozona.hu
Visszatérés gyedről a munkába: ezek a munkáltatói, illetve munkavállalói kötelezettségek
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Visszateres_gyedrol_a_munkaba_ezek_a_munkal_0QQROL
Visszatérés gyedről a munkába: ezek a munkáltatói, illetve munkavállalói kötelezettségek
A szülési szabadság, illetve a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság után a munkába való visszatérés során sok bizonytalansággal találkozik a munkavállaló. Nem tudja, van-e lehetősége visszatérni a munkahelyére, mit mikor kell jeleznie, milyen jogai, illetve kötelezettségei vannak. A munkáltatónak is számos jogszabálynak meg kell felelnie a munkavállaló visszatérése során. A cikkben a két fél, a munkavállaló és a munkáltató kötelezettségeit nézzük végig.
A szülési szabadság 24 hétig jár, ez jellemzően megegyezik az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások közül a csecsemőgondozási díj (csed) időszakával. Ha valaki csedet vesz igénybe, akkor keresőtevékenységet nem folytathat, azonban a szülési szabadság után következő gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot bármikor meg lehet szüntetni, és keresőtevékenységet lehet mellette folytatni. Ezt a munkajogi időszakot szoktuk a társadalombiztosítási ellátások közül a gyermekgondozási díjjal (gyed) azonosítani. Gyed mellett már korlátlanul folytatható keresőtevékenység.
Amikor a gyermekkel otthon lévő szülő úgy gondolja, hogy szeretne munkahelyére visszatérni, akkor első lépésként kérelmeznie kell a fizetés nélküli szabadságának a megszüntetését. A jogszabály szerint ezt 30 nappal előre kell jeleznie a munkáltatója felé.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 133. § (2) szerint a fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
A munkavállaló joga tehát, hogy amennyiben szeretné, a fizetés nélküli szabadságát meg tudja szüntetni, és ebben a munkáltatónak mérlegelési joga nincs. A munkavállaló kötelezettsége azonban, hogy ezt az igényét időben jelezze, és tájékoztassa a munkáltatót a visszamenetelről. Mindkét félnek tájékoztatási és együttműködési kötelezettsége van a másik felé, érdemes folyamatosan kapcsolatban maradni a távollét során is.
Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as Munkajog különszámát! |
Sokszor tapasztaljuk sajnos, hogy a munkáltató nem reagál sokáig a munkavállaló kérelmére, teljes bizonytalanságban tartva a munkavállalót. Amennyiben semmilyen többszöri megkeresésre sem válaszol a munkáltató, akkor a 31. napon, pontosabban a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő első munkanapon a munkavállalónak meg kell jelennie a munkahelyén a munkaidő kezdetekor.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja a munkáltatónak és a munkavállalónak milyen további kötelezettségei vannak!
Hozzászólások (0)