adozona.hu
Végelszámoló biztosítási jogviszonya: ki, mikor, mennyi közterhet fizet?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Vegelszamolo_biztositasi_jogviszonya_14LG3T
Végelszámoló biztosítási jogviszonya: ki, mikor, mennyi közterhet fizet?
Számos kérdés érkezik az Adózóna.hu-hoz a végelszámolók társadalombiztosítási jogviszonyával kapcsolatban. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk, milyen jogviszonyokban, milyen tb-közterhek mellett láthatja el a végelszámoló a feladatát.
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény rögzíti, hogy a végelszámolás kezdő időpontjában megszűnik a cég vezető tisztségviselőjének megbízatása. A végelszámolás kezdő időpontjától a végelszámoló minősül a cég önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselőjének.
Ugyancsak a 2006. évi V. törvény szabályozza, hogy a cég legfőbb szerve bárkit megválaszthat végelszámolóvá, ha az a Polgári törvénykönyvben (Ptk.) foglalt vezető tisztségviselővel szemben támasztott követelményeknek megfelel, és a megbízatást elfogadja. A jogutód nélküli megszűnését elhatározó cég a végelszámoló megválasztásakor ugyanakkor rendelkezik a végelszámoló díjazásáról, illetve a feladat ellátásának ingyenességéről is.
A Ptk. alapján a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.
Azaz a fenti szabályok alapján összefoglalható, hogy a gazdasági társaság végelszámolása esetén a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének a végelszámoló minősül. A végelszámoló – mint vezető tisztségviselő – vagy munkaviszonyban, vagy megbízási jogviszonyban állhat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben áttekintjük, milyen tb-közterheket kell fizetni a végelszámoló különböző jogviszonyaiban.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)