hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Várható-e kiegészítő nyugdíjemelés novemberben vagy sem?

  • adozona.hu

A Központi Statisztikai Hivatal augusztus közepén megjelent gyorstájékoztatója szerint 2020. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,8 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, 2020. január-júliusban az előző év azonos időszakához képest pedig a fogyasztói árak átlagosan 3,5 százalékkal nőttek. Kérdésként merül fel, hogy az előzőekben említett inflációs adat milyen módon befolyásolja a nyugdíjak idei évben megszokott emelését.

A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény vonatkozó rendelkezései szerint a nyugdíjak reálértékét biztosítani kell, mely kötelezettség teljesítésének szabályait a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 62. §-a tartalmazza.

A jogi szabályozás egyértelműen meghatározza, hogy azokat a nyugdíjakat kell január 1-jétől emelni, amelyeket a tárgyévet megelőző években állapítottak meg. A tárgyévben – akár január 1-jétől – megállapított nyugellátást nem kell emelni, mert e nyugdíjak esetében értékvesztés még nem következhet be.

A januári nyugdíjemelés mértéke a tárgyévre tervezett fogyasztói árnövekedéssel egyezik meg, amelyet költségvetési törvény tartalmaz, de az emelés mértéke minden esetben külön kormányrendeletben kerül kihirdetésre. Ennek alapján 2020. január 1-jétől a 2020. január 1-jét megelőző időponttól megállapított nyugellátásokat emelték meg.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Nyugdíjmegállapítás: gyermekek utáni kedvezmények, jogosultságok", valamint "Hozzátartozói nyugellátás: az özvegyi nyugdíj, árvaellátás és szülői nyugdíj összegének számítása" című írásait is!

A 2020. januári nyugdíjemelés mértéke 2,8 százalék volt.

A nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése érdekében azonban év közben is figyelemmel kell kísérni a fogyasztói árnövekedés mértékének alakulását. Ha a számítások szerint a tervezett inflációhoz képest az év végéig várható infláció mértéke legalább 1százalékkal magasabb lesz, vagyis a januári nyugdíjemelés mértékénél legalább 1 százalékkal több emelés lenne indokolt, novemberben a nyugdíjasoknak kiegészítő nyugdíjemelés jár. A novemberi nyugdíjakat már emelt összegben kell folyósítani, és az év első tíz hónapjára járó különbözetet szintén novemberben, egy összegben ki kell fizetni.

Amennyiben a tárgyévre tervezettnél az év végéig várható infláció mértéke 1 százaléknál kisebb mértékű növekedést mutat, az egész évre járó emelési különbözetet egy összegben, november hónapban ki kell fizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell vizsgálni a novemberi nyugdíjintézkedés szükségességét!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink