adozona.hu
Így igényelhető vállalkozóként táppénz, csed és gyed – mutatjuk a részleteket
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Vallalkozokent_tappenz_csed_gyed_igenylese__FYUL59
Így igényelhető vállalkozóként táppénz, csed és gyed – mutatjuk a részleteket
Ha egy várandós kismama keresőképtelen lesz és táppénzt igényel, majd a baba születése után csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat, azt a foglalkoztatójánál teheti meg. Egy egyéni vállalkozónak azonban nincsen foglalkoztatója, mindezeket saját magának kell intéznie. Sok katás vállalkozó könyvelővel sem rendelkezik, így még nehezebbé válhat az ellátások igénylésének folyamata. Cikkünkben azt nézzük meg, várandós egyéni vállalkozó esetében pontosan hogyan, milyen nyomtatványon kell igényelni a táppénzt, a csedet és a gyedet.
A tapasztalatok szerint még mindig több vállalkozó nem tudja, hogy bár betegszabadságra nem, de táppénzre ők is jogosultak lehetnek. Főállású katás, vagy szja szerint adózó vállalkozóként megfizetik ugyanis azokat az adókat, illetve járulékokat, amelyek alapján járhat ez a fajta egészségbiztosítási pénzbeli ellátás. A táppénznek is megvannak a jogosultsági feltételei [a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 43–49. §), és amennyiben ennek a vállalkozó megfelel, akkor keresőképtelenség esetén táppénzt vehet igénybe.
Olvassa el az Adózóna „Tb-kiskönyv: mire jó, és mire nem?”, „Cégvezetők, figyelem! Fontos tudnivalók a gyermekgondozási támogatások idejére” és „Katás egyéni vállalkozó gyeden” írásait is! |
Az egyéni vállalkozó a táppénz-, csed- és gyedigényét az erre a célra rendszeresített „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon tudja benyújtani. Csakúgy, mint a munkavállalók esetében, papíralapú ügyintézés, beküldés nincs, kizárólag elektronikus formában lehet ellátási igényt benyújtani [Ebtv. 61. § (5)]. A kitöltött igénybejelentést a mellékletekkel az egyéni vállalkozás székhelye szerinti illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, budapesti vagy pest megyei székhely esetében a Budapest Főváros Kormányhivatalához kell benyújtani.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, miként kell az egyéni vállalkozónak regisztrálnia magát a kormányhivatalnál, majd sikeres regisztráció után milyen nyomtatványokon kell megküldeni a táppénz, csed, vagy gyed iránti igényét, illetve milyen egyéb mellékleteket kell még csatolnia mindezekhez!
Hozzászólások (0)