hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezető, cégtulajdonos járulékai: így csökkenthetők a terhek

  • adozona.hu
4

A legtöbb cégtulajdonos szeretné minél olcsóbban megúszni a járulékfizetést, főként ha egyes munkakörök nem is igényelnek napi nyolc órai munkát. Olvasónk kérdései is ehhez kapcsolódtak. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszait ismertetjük.

Egy kft.-nek két tulajdonosa van – tájékoztatta szakértőnket olvasónk, majd a következőket kérdezte: 1. Az egyik kft.-tulajdonos egyben ügyvezető is, aki jelenleg 8 órás munkaviszonyban látja el ezt a tevékenységet. A cég még nem kezdte meg a tevékenységét, így elegendő lenne 4 órás munkaviszony is az ügyvezetési feladatok ellátására. Átjelenthetjük-e 4 órás munkaviszonyba, illetve ebben az esetben elegendő a minimálbér fele után megfizetnie a járulékokat? (Más cégnél nincs semmilyen jogviszonya.) 2. Ugyanezen cég másik tulajdonosát – aki nem ügyvezető, de a tevékenységben részt vesz körülbelül napi 4 órában – lehetséges-e 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatni úgy, hogy más cégben szintén nincs semmilyen jogviszonyban? Ebben az esetben csak a minimálbér 50 százaléka után kell megfizetni a járulékokat minimálisan?

A munkaviszonyban ellátott ügyvezetői tevékenységnél a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatás el kell érnie legalább a minimálbért – hangsúlyozta válaszában Radics Zsuzsanna. Hozzátéve: a minimálbér jelenleg havi 101 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimumot, azaz havi 118 000 forintot kell alapul venni. Középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is.

Amennyiben az ügyvezetői feladatokat el lehet látni napi nyolc óránál rövidebb időben, akkor járulékfizetés valamint a szociális hozzájárulási adó alapjául vett jövedelem lehet kevesebb a fentiekben meghatározott minimálbérnél. A részmunkaidős foglalkoztatás esetén a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék és a szociális hozzájárulási adófizetés minimális alapja, a részmunkaidővel arányosítottan csökken.  

Annak sincs semmilyen akadálya, hogy a társaság másik tagját részmunkaidőben foglalkoztassa a cég. Fontos azonban, hogy a munkaszerződésben a kötelező tartalmi elemeken felül mindenképpen szerepelnie kell, hogy napi 4 órás részmunkaidő foglalkoztatás valósul meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
radics.zsuzsanna

Ha az ügyvezető nem többes jogvizsonyban látja el a feladatait, akkor az 1997. évi LXXX. törvény alapján a tag ügyvezetői tevékenysége, társadalombiztosítási szempontból, munkaviszonyban, vagy társas vállalkozói jogviszonyban, választott tisztségviselői jogviszonyban látható el.
1. Munkaviszonyban ellátott ügyvezetői tevékenység.
Ez esetben nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatás el kell érnie legalább a minimálbért. (Minimálbér: havi 101.500. forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118.000. forint - középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is-.)
Amennyiben az ügyvezetői feladatokat el lehet látni napi nyolc óránál kevesebb időben, akkor járulékfizetés valamint a szociális hozzájárulási adó alapjául vett jövedelem lehet kevesebb a fentiekben meghatározott minimálbérnél. A részmunkaidős foglalkoztatás esetén a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék és a szociális hozzájárulási adófizetés minimális alapja, a részmunkaidővel arányosítottan csökken.
2. Társas vállalkozói jogviszony illetve választott tisztségviselői jogviszony ellátott ügyvezetői tevékenység.
A nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese. A biztosított ügyvezető után meg kell fizetni a szociális hozzájárulási adót is. Szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka.

Polinet

Tisztelt Szakértő!
Egyet értek rendszerviz-el.
Sajnos a kérdező nem merte feltenni a kérdést, vagy csak nem tökéletes a megfogalmazása, de véleményem szerint is arra irányult a kérdés, hogy ha valakinek nincs máshol főállása (akár heti 36 órát elérő munkaviszonyban, tagi jogviszonyban, stb.), akkor a kérdező cégében az tulajdonosok után mekkora a minimum járulékfizetési kötelezettség.
Véleményem szerint, mivel a kérdező szerint máshol nincsen a tulajdonosoknak főállása, vagy annak minősülő egyéb jogviszonya, ezért a kérdező cégében fennáll a minimum járulékfizetési kötelezettség. A 4 órás munkaviszony nem minősülhet főállásnak.
Arra én is kíváncsi lennék, hogy vajon csökkenthető-e a 4 órás munkaviszony járulék-, adóterhével a minimum járulékfizetési kötelezettség, bár erre van egy valószínűsíthető válaszom.........

Barabásné Zita

Kedves rendszerviz. Nekem is PONT ez volt az első gondolatom. Aztán elkezdtem bogarászni a TB törvényt, megnéztem, ki is biztosított társas vállalkozóként:
"...a betéti társaság bel- és kültagja, a közkereseti társaság tagja, a korlátolt felelősségű társaság, a közös vállalat, az egyesülés, valamint az európai gazdasági egyesülés tagja, ha a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, ÉS EZ NEM MUNKAVISZONY VAGY MEGBÍZÁSI JOGVISZONY KERETÉBEN TÖRTÉNIK (TAGSÁGI JOGVISZONY)..."
Szóval, valószínűleg a válasz helyes. Merthogy a heti 36 órát elérő munkaviszonyt akkor kell vizsgálni, ha a szóban forgó ügyvezető-, személyes közreműködő tag TÁRSAS VÁLLAKOZÓ. Viszont ha munkaviszonyban (akár részmunkaidőben is) látja el az ügyvezetést, illetve személyes közreműködést, akkor nem társas vállalkozó... Én is csak tátom a szám... :)

rendszerviz

Tisztelt Szakértő!
Amit a munkaviszonyban ellátott részmunkaidős díjazásról mond, az helyes.
Azonban a válasz figyelmen kívül hagyja azt, hogy az ügyvezetőnek "más cégnél nincs semmilyen jogviszonya". Véleményem szerint a (főállású) társas vállalkozói jogviszonyára tekintettel a közterheket a minimum járulékalap (még csak nem is a minimálbér!) után meg kell fizetnie.
Ha szabad én azt kérdezném, hogy a minimum járulék alap csökkentő tényezőjeként figyelembe vehető e, a részmunkaidő után fizetett munkabér?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink