hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezetés bt.-ben katásként, csed mellett

  • adozona.hu
3

Elveszítheti-e a csedet a betéti társaság beltagja, ügyvezetője, ha a csed alatt folytatja tevékenységét nem főállású kisadózóként és egyben ügyvezetőként? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Adott egy bt., amelyben az ügyvezető hölgy, aki beltag is, nem főállású kisadózóként van bejelentve 36 órás munkaviszony mellett. A tevékenységet a beltag végzi, a kültag nem vesz részt a vállalkozás tevékenységében. Az ügyvezető várhatóan nyár elején csedre megy. A kérdésem az, hogy csed mellett maradhat-e minden a jelenlegi felállásban a bt.-ben, mivel a tevékenységet folytatni kívánja. Ha folytatja a tevékenységet kisadózóként és egyben ügyvezetőként, akkor elveszítheti a csedet? Ha esetleg elveszítheti, akkor milyen megoldás lehetséges arra, hogy a bt. folytassa a tevékenységét? Esetleg megoldás lehet egy munkavállaló felvétele és mellette maradhat ügyvezető?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A csed tartama alatt keresőtevékenységet folytatni nem szabad, így a kérdésben említett kismama sem működhet személyesen közre a cégben és nem láthatja el az ügyvezetői teendőket sem, annál is inkább, mert munkaviszonyában a szülési szabadság tartama alatt nem valósul meg a heti 36 órát elérő foglalkoztatás. Ebből következően mindkét feladatkörre „helyettest” kell találni

Ugyanakkor létezik egy kiskapu, ami a vázolt helyzetre (de még a gyed tartamára is) optimális megoldást nyújthat. Nevezetesen, ha a kismama a csed tartama alatt másik vállalkozásban társas vállalkozói jogviszonyt (vagy esetleg egyéni vállalkozói jogviszonyt) létesítene. E jogviszonyában a csed, gyed tartama alatt nem állna fenn a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége. Ugyanakkor vállalkozói jogviszonyára tekintettel kisadózóként folyamatosan nem főállásúnak minősülne, ami azt is jelentené, hogy a kisadózói tevékenysége nem tekintendő keresőtevékenységnek a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény alkalmazásában, azaz a csed alatt is folytathatná azt.

Részletesebben is tájékozódhat a témában az Adózóna kiadványából, amely segítséget nyújt a többes jogviszony egyes eseteinek értelmezéséhez, a jogszabályi előírásoknak való megfelelés megkönnyítéséhez.

Rendelje meg most a 2018. októberben megjelent "Többes jogviszony a gyakorlatban" című kiadványt! → MEGRENDELEM

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
széles imre

Valóban a bt. beltgja esetében nem a legszerencsésebb példa az egyéni vállalkozás, hiszen mindkettő korlátlan felelősséggel jár, ami kizárt.
Ugyanakkor a probléma lényegét illetően – CSED és a kisadózói tevékenység összeegyeztethetőségét illetőn – a vázolt „kiskapu” működik.
Az Eb. tv. végrehajtási rendeletének a 1. § (2) p) pontja értelmében keresőtevékenységnek a Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, illetve az egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett tevékenység minősül.
Abban az esetben, ha a kisadózó társas (vagy, ha ez számára lehetséges egyéni) vállalkozói jogviszonyban is áll, akkor a Kiva (2012. évi CXLVII.) törvény 2.§ 8. pontjának g) pontja értelmében nem főállású kisadózó, ami viszont a Tbj. 5. §-a alapján nem biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, tehát az Eb. tv. alkalmazásában nem minősül keresőtevékenységnek és nem akadálya a CSED-nek.

Ruszin Zsolt

Ez a kiskapu nem jött össze...

Viszont a kormány végre tehetne azért, hogy vállalkozásban résztvevő kismamákat ne érje az ellátások kapcsán joghátrány. Már régen megírtam ezt a problémát, a Családok Éve kapcsán pedig ismét jeleztem minden minisztériumi illetékes felé, hogy sürgős intézkedésekre van szükség. A Családok Éve ugyan már elmúlt, de talán, valamikor, valahol lesz olyan közszolga, akiben felmerül, hogy a vállalkozó kismamákra vonatkozó szabályozást esetleg kiigazítsák.

PerjésMT

Szerintem Bt. beltagja nem lehet egyidejűleg egyéni vállalkozó is, e két együttes jogviszonyt kizárja mind a Ptk, mind az Ev törvény.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink