hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügynök másodállásban

  • adozona.hu

Milyen járulékokat kell fizetnie a munkáltatónak, illetve a megbízónak, ha másodállásban foglalkoztat ügynököt? Milyen kötelezettségei vannak az ügynöknek? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Széles Imre válaszolt.

Az olvasó kérdése így szólt: ügynöki tevékenységre szeretnék felvenni "próbaidőre" egy munkaviszonnyal rendelkező fiatalembert havi 40 órára. Mennyit kell utána a NAV-nak fizetnem? Milyen szerződést kell kötnöm vele? Egyszerűbb lenne, ha a fiatalember kiváltana egy munka melletti vállalkozói engedélyt. Van erre lehetősége? Mennyi lenne ebben az esetben az ő költsége havonta, amit a NAV részére kellene megfizetnie (áfás tevékenység lenne)?

Többféle megoldás kínálkozik, a kérdés elsősorban az, hogy milyen feltételek mellett szeretné alkalmazni az említett munkavállalót - kezdte válaszát szakértőnk.

Amennyiben munkaviszony keretében, akkor munkabére után meg kell fizetnie a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, illetve az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást, míg a munkavállalót 10 százalék nyugdíjjárulék és együttesen 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék terheli.

A mási lehetőség a megbízási jogviszony (természetesen ebben az esetben szó sem lehet munkaidőről), amely esetében a megbízási díjból származó jövedelem után ugyancsak 27 százalékos szociális hozzájárulási adó, illetve az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás terheli a kifizetőt, míg a megbízott csak akkor fizet egyéni járulékot, amennyiben a havi megbízási díjából származó jövedelem eléri a minimálbér 30 százalékát.

Amennyiben az érintett egyéni vállalkozóként végzi az ügynöki tevékenységét – és emellett van heti 36 órát elérő tevékenysége – akkor tényleges kivétje után kell megfizetnie a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 10 százalékos nyugdíjjárulékot valamint a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot.

Ha nincs heti 36 órás vállalkozás, akkor pedig havi minimális járulékfizetés terheli, ami azt jelenti, hogy havonta legalább a minimálbér 112,5 százaléka után kell lerónia a 27 százalékot, a minimálbér után a 10 százalékot és a minimálbér 150 százaléka után a 8,5 százalékot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink