hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-támogatással igénybe vehető fogászati ellátások

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

A napokban vetette fel egy fogászaton dolgozó ismerős: mi lehet az oka annak, hogy kevesen veszik igénybe a tb-támogatott fogászati ellátásokat, holott vannak olyan fogászatok, amelyek mind magán-, mind tb-támogatott ellátást is nyújtanak. Ilyenkor ugyanaz a fogorvos és asszisztens kezeli a tb-támogatásban részesülő beteget, mint a magánszolgáltatást igénybe vevőt. Foglaljuk össze, melyek azok a fogászati ellátások, amelyek a társadalombiztosítás keretében térítésmentesen, illetve részleges térítés ellenében vehetők igénybe!

A tb-támogatott fogászati szolgáltatás – hasonlóan a háziorvosi szolgáltatáshoz – területi ellátási kötelezettségre épül, és felosztható gyermek-, felnőtt és vegyes (felnőtt és gyermek) szolgálatra. 

A társadalombiztosítási támogatással nyújtható ellátások igénybevételének a feltétele, hogy az ellátást igénybe vevő érvényes taj-számmal rendelkezzen. A fogászati ellátás esetén is érvényesül az úgynevezett jogosultságellenőrzés, azaz az ellátás igénybevételekor a szolgáltató köteles ellenőrizni, hogy az ellátandó személynek érvényes-e a taj-száma, továbbá szerepel-e a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nyilvántartásában mint ellátásra jogosult.

A fogászati ellátások, más egészségügyi ellátáshoz hasonlóan, tovább tagolhatók alap-, valamint szakellátásra. Az alapellátás beutaló nélkül, a fogászati szakellátás, például a szájsebészet, a fogszabályozás, a fogágybetegségek kezelése, a fogászati röntgen azonban már beutalóval vehető igénybe.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Érvénytelen tajszám, keresőképtelenség: új szabályok", valamint "Gyógyfürdők, gyógyászati ellátások tb-re" című írásait is!
Az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) szabályozza, hogy a fogászati ellátások közül, a társadalombiztosítás keretében, ki és mikor jogosult térítésmentesen vagy részleges térítés mellett ellátást kapni. Elsőként a térítésmentes ellátásokat tekintsük át!

A térítésmentes ellátások egy része a megelőzést és a betegség korai felismerését szolgálja, másik része a már kialakult betegség kezelésére irányul.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki és milyen fogászati ellátásokra jogosult térítésmentesen, illetve részleges térítés ellenében!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink