Tb-kérdések, adókedvezmények pályakezdők foglalkoztatásakor

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A nyár végeztével sok, tanulmányait idén befejező fiatal kezd el – immár nem diákként – dolgozni, és létesít biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt. Cikkünkben összefoglaljuk a foglalkoztatásukat érintő társadalombiztosítási kérdéseket.

Az érintettek közül a legtöbben munkaviszonyban kezdik meg pályájukat. Esetükben a foglalkoztató szempontjából a szociális hozzájárulási adókedvezmény lehet az egyik fontos kérdés.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 11. paragrafusa rögzíti, hogy a munkaerőpiacra lépő személyt munkaviszonyban foglalkoztató kifizető az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból adókedvezményt vehet igénybe. E szabály alkalmazásában az említett jogszabályi hely szerint munkaerőpiacra lépőnek az a magyar állampolgár tekintendő, aki a NAV rendelkezésére álló adatok szerint a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 275 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkezett a Tbj. szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal.

Az idézett rendelkezés alkalmazásakor a biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonyba, egyéni, társas vállalkozói jogviszonyba nem kell beszámítani a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás vagy a gyermeknevelési támogatás (a továbbiakban együtt: anyasági ellátás) folyósításának időszakát – kivéve ha ezen időszakokban az ellátás folyósítása mellett egyéb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony áll fenn –, valamint a közfoglalkoztatásban eltöltött időt. A kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének minősül az anyasági ellátásban részesült, illetve részesülő természetes személynek a korábbi kifizetőjénél történő ismételt munkába állásának kezdete is. E § alkalmazásában munkaerőpiacra lépőnek minősül a Magyarországgal határos, nem EGT-állam állampolgára is.

2024. augusztus 1-jét követően kezdődött vagy kezdődő munkaviszonyok esetében azonban a törvény betűjétől eltérően – a veszélyhelyzetre hivatkozva kiadott 182/2024. kormányrendelet alapján – az minősül munkaerőpiacra lépőnek (az egyéb feltételek fennállása esetén), aki 365 napon belül legfeljebb 92 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az egészségbiztosítási elátásokra vonatkozó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink