adozona.hu
Mire kell figyelemmel lenni a munkaviszony minimális alapjánál?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tbj_minimalber_minimalis_alap_tarsadalombiz_BTUJY9
Mire kell figyelemmel lenni a munkaviszony minimális alapjánál?
A leggyakoribb biztosítási jogviszony a Tbj. szerinti munkaviszony, amely magába foglalja a munka törvénykönyve szerinti munkaviszonyt, és a munkaviszony jellegű jogviszonyokat. A Tbj. szerinti munkaviszonyokban közös, hogy a munkavégzésre sor kerülhet akár teljes-, akár részmunkaidőben. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén azonban figyelemmel kell lenni arra, hogy legalább a minimális alapból kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, és a minimális alap után kell fizetnie a munkáltatónak a szociális hozzájárulási adót. Az alábbi cikkben ezen minimális alapokról szólunk részletesen, kitérve a gyakorlati problémákra.
Azok, akik nem saját jogú nyugdíjasként (azaz nem öregségi nyugellátásban részesülőként) a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) törvény szerinti munkaviszonyban dolgoznak, a társadalombiztosítási járulékot havonta legalább a minimálbér 30 százalékából fizetik. Ez azt jelenti, hogy a legalább a minimálbér 30 százalékából kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot akkor is, ha részmunkaidős foglalkoztatás kapcsán ennél alacsonyabb a munkabér. Ez esetben a tényleges bér és a minimális alap közötti különbözet után a társadalombiztosításijárulék-fizetési kötelezettség a munkáltatót terheli, de a társadalombiztosítási ellátások (például táppénz, csed, gyed) számítási szabályainak alkalmazása során úgy kell tekinteni ezt a munkáltatói befizetést, mintha azt a biztosított személy teljesítette volna.
Az Adózóna társadalombiztosítással kapcsolatos további írásait itt találja. A HVG TB 2024 különszámát itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. |
A minimálbér 30 százaléka utáni fizetési kötelezettségnél a minimálbért, és nem a garantált bérminimumot kell alapul venni. A minimálbér 30 százaléka 2023. december 1-jétől 80 040 forint lett, így a minimális alap tavaly novemberhez képest havi bruttó 10 440 forinttal nőtt.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy a fent leírtakra lásson példát is, illetve megtudhatja, mikor kell a minimális alapot (alsó határt) arányosítani, vagy mikor nem kell egyáltalán alkalmazni, és mire kell figyelemmel lenni a minimális alapnál a gyakorlatban!
Hozzászólások (0)