hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb: mire jó az egyéni számla?

  • Molnár László
1

A tb nyugdíjrendszerbe visszalépettek tömegei várták az egyéni tb számlát. Miben bíztak és mi a valóság? Szerzőnk bemutatja a végeredményt és az ahhoz vezető jogi kacskaringókat.

A jogi történet

A társadalombiztosítási egyéni számla koncepciója első alkalommal még a 2010-es év végén merült fel a magánnyugdíj-pénztári tagoknak a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő tömeges visszaléptetése kapcsán. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló 2010. évi CLIV. törvény a magánnyugdíjról és a magán-nyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Mpt.) 4. § (2) bekezdését egy további zsk) ponttal egészítette ki. Ez kimondta, hogy a tb nyugdíjrendszerbe visszalépő tag jogosult a hozamgarantált tőke összege feletti összegének (reálhozam), valamint a befizetett tagdíj kiegészítésének felvételére, vagy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlán történő jóváírásra.

Hasonló rendelkezéseket rögzített az Mpt. 2011. december 31-étől hatályos 24. § (19) bekezdése, melynek értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagsági jogviszonyát későbbi időpontban (azaz nem a 2011. év eleji tömeges visszaléptetés során) megszüntető tag jogosult a követelésének részét képező egyéni számla-egyenleg tagdíjbefizetése alapján kiszámított reálhozamának és a pénztártagságának ideje alatt befizetett tagdíj-kiegészítés összegének felvételére, vagy arra, hogy ezeket az összegeket jóváírják  az önkéntes nyugdíjpénztárnál vezetett tagi számláján, illetve a tb nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján.

Az alapvető elképzelés tehát az volt, hogy a volt magán-nyugdíjpénztári tagok egyéni megtakarításai nem olvadnak be teljes egészében a Nyugdíjbiztosítási Alapba, hanem majd figyelembe veszik a tb nyugdíj megállapításánál.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, mire használható az egyéni számla, hogyan lehet tájékozódni, s mit jelent az adategyeztetés!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Krizsikné Pamuk Irén

A könyvelők 1988.( még egyszer mondom 1988.) óta évente küldik a NYENYI lapot a Nyugdíjintézetnek(teljes éves munka,béradatok személyenként), egy éve elegendő csak a NAVnak küldeni a béreket(kb havi 700 adat/fő). Miért beszélünk arról, hogy nincs egyéni számla?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink