adozona.hu
Tb- és szochoszabályok harmadik ország állampolgárai, biztosítottjai esetén
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tb_es_szochoszabalyok_harmadik_orszag_allam_NH8JD3
Tb- és szochoszabályok harmadik ország állampolgárai, biztosítottjai esetén
Mind a társadalombiztosítási járulék (tb-járulék), mind a szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetéséről szóló törvényi rendelkezések között vannak a harmadik országbeli állampolgárokra, biztosítottakra vonatkozó speciális szabályok, amelyeket alábbi cikkünkben összefoglalva ismertetünk.
Magyarország az alábbi országokkal, illetve állammal kötött szociálpolitikai, illetve szociális biztonsági egyezményt:
– Amerikai kontinensen: Kanada, Québec, Amerikai Egyesült Államok,
– Ázsiában: India, Mongólia, Dél-Korea, Japán– Ausztrália
– Európában: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova, Ukrajna, Szerbia, Koszovó, Macedónia, továbbá
– Oroszország
– Törökország
Megjegyzés: Svájc és az Egyesült Királyság nem Magyarországgal, hanem az Európai Unióval kötött szociális biztonsági megállapodást, így ez a két ország sem tartozik a harmadik államok közé.
Mindezek alapján harmadik államnak minősül egyebek mellett Kína, Nepál, Malajzia, Fülöp-szigetek, Új-Zéland, Afganisztán, Pakisztán, Libanon, Irán, Izrael, Szaúd-Arábia, Szíria, Argentína, Brazília, Peru, Mexikó, Kolumbia, Venezuela, Bolívia, Burma, Egyiptom, Etiópia, Gambia, Ghána, Kenya, Kongó, Marokkó, Mozambik, Namíbia, Szomália, Tanzánia stb.
Nézzük meg, milyen külön szabály vonatkozik harmadik állam/ország állampolgárára, illetőleg biztosítottjára, ha Magyarország területén foglalkoztatják!
A Tbj. rögzíti, hogy nem lesz biztosított Magyarországon az a harmadik állam állampolgárságával rendelkező és külföldinek minősülő munkavállaló,
– akit magyar jogszabályok szerint be nem jegyzett külföldi munkáltató foglalkoztat Magyarország területén, és
– a munkavégzésre kiküldetés, kirendelés vagy munkaerő-kölcsönzés keretében kerül sor, és
– ez a munkavégzés a 2 évet nem haladja meg.
A fenti szabály ismételten nem alkalmazható ugyanarra a munkavállalóra, ha az előző magyarországi munkavégzés befejezésétől számítva 3 év nem telt el. Azaz például két kiküldetés között el kell telnie minimum 3 évnek.
Meg kell említeni, hogy a fenti szabály olyan harmadik államból kiküldött személy esetében is alkalmazható, aki
– a harmadik államban fennálló biztosítását igazolja, függetlenül attól, hogy a kiküldött személy állampolgársága szerinti állammal Magyarországnak szociális biztonsági egyezménye áll-e fenn, illetve
– a harmadik államban fennálló biztosítását igazolja, és nem tartozik a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek hatálya alá, amit az erről szóló írásbeli nyilatkozattal támaszt alá.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, hogyan lehet igazolni a harmadik államban fennálló biztosítást, magyar biztosítottként külföldön folytatott keresőtevékenységre vonatkozó szabályokat, azt, hogy harmadik ország állampolgára mely esetekben köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni!
Hozzászólások (0)