adozona.hu
Társadalombiztosítás Szlovéniában
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tarsadalombiztositas_Szloveniaban_5US3N9
Társadalombiztosítás Szlovéniában
Milyen egészségügyi ellátásra számíthatnak a szlovénok vagy az ott dolgozó magyarok? Mennyi a nyugdíjkorhatár? Bemutatjuk a szlovén társadalombiztosítási rendszer főbb jellemzőit.
Cikksorozatunkat, amelyben az Európai Unió több tagállamának társadalombiztosítását részletezzük, Szlovénia egészségügyi és nyugdíj-rendszerével folytatjuk.
A társadalombiztosítás bevételei
A szlovén társadalombiztosítást elsősorban járulékokból finanszírozzák. Az államnak azonban alkotmányos kötelessége, hogy a társadalombiztosítási rendszerek veszteségeiért helyt álljon, ezért másodlagosan adókból kipótolják a társadalombiztosítási ellátások forrásait.
Az egészségügyi ellátásoknál további fedezetet jelent az önrész-fizetés. A kötelező biztosítási rendszerbe tartozó személyeknek – ha az önrészre vonatkozóan nem rendelkeznek kiegészítő biztosítással – az egészségügyi ellátás költségeinek egy részét maguknak kell fizetniük, amely 10 százaléktól 90 százalékig terjedhet.
Nem kell önrészt fizetni
- a preventív ellátásokért;
- a gyermekek rehabilitációjáért;
- családtervezési, fogamzásgátlási, terhességi és szülési tanácsadás esetén;
- egyes súlyos betegségeknél;
- sürgős egészségügyi ellátás esetén.
Milyen társadalombiztosítási ellátásokat lehet Szlovéniában igénybe venni?
• egészségügyi szolgáltatásokat;
• táppénzt;
• munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések esetére vonatkozó ellátásokat;
• öregségi nyugellátást;
• rokkantsági nyugellátást;
• tartós ápolás-gondozást;
• átalányösszegű haláleseti juttatást;
• temetési költségek részleges megtérítését;
• túlélő hozzátartozói ellátásokat;
• munkanélküliség esetére vonatkozó ellátásokat.
Öregségi nyugellátás
Az öregségi nyugdíj függ az életkortól, a nemtől és a szolgálati időtől.
2012-ben öregségi nyugdíj az alábbiak szerint alakult:
• férfiak:
- 58 éves kor, ha rendelkeztek 40 év szolgálati idővel
- 63. életév, ha rendelkeztek 20 év nyugdíjjogosultság megszerzéséhez előírt idővel, illetve
- 65 év, ha rendelkeztek legalább15 év biztosítási idővel.
• nők:
- 58 éves kor, ha rendelkeztek 38 év szolgálati idővel,
- 61. életév, ha rendelkeztek 20 év nyugdíjjogosultság megszerzéséhez előírt idővel
- 63 év, ha rendelkeztek legalább15 év biztosítási idővel.
Egészségügyi ellátás
A már említett önrészfizetés vonatkozik a háziorvosi, szakorvosi, kórházi ellátásokra, laboratóriumi vizsgálatokra, a kötelező biztosítás által fedezett egyéb szolgáltatásokra pl: a gyógyszerekre is.
A nem gyógyászati célú egészségügyi ellátások például a plasztikai sebészet, homeopátia nem tartozik a kötelező betegbiztosítás keretébe.
A biztosítottak maguk választhatják meg a háziorvost, gyermekorvost, fogorvost, nőgyógyászt. Szakorvoshoz csak háziorvosi beutalójával lehet fordulni. Beutaló alapján az orvosi kezelés, a szakorvosok, az állami vagy a szerződött magánkórházak azonban szabadon választhatók.
Ha a betegnek a lakóhelyén kívül kell felkeresnie a kezelőorvos, akkor ehhez az utazáshoz szükséges költségeit a társadalombiztosítás keretében megtérítheti. Ha a tartózkodása meghaladja a 12 órát, a szállásköltségek egy meghatározott adott felső határig szintén megtéríthetőek.
Táppénz
A keresőképtelenség 31. napjától a táppénzt a Szlovén Betegbiztosító Intézet fizeti. Szövet-, szervadományozás, véradás, közvetlen családtag ápolása, ha keresőképtelenség alatt az elkülönítést vagy az ápolást illetve felügyeletet az orvos elrendeli, foglalkozási megbetegedés vagy munkahelyi baleset esetén már a keresőképtelenség első napjától jár a táppénz.
A táppénzt maximum egy évig folyósítható és csak kivételes esetben lehet ennél hosszabb. Ettől eltérően a táppénz folyósításának időtartama közvetlen családtag ápolása esetén 7 munkanap, hét év alatti vagy fogyatékossággal élő gyermek esetében pedig 15 munkanap. Érdekesség, hogy a munkaszerződés megszűnését követően legfeljebb 30 napig még folyósítható a táppénz.
A táppénz mértéke, a megelőző naptári évben szerzett havi átlagfizetés illetve az átlagos járulékfizetési alap után 70 százalék és 100 százalék között van.
forrás: - www.ec.europa.eu
Hozzászólások (0)