hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.

A táppénzkiadásokat talán a leginkább korlátozó szabály, hogy táppénzre csak az jogosult, aki a biztosítás tartama alatt válik keresőképtelenné, illetve táppénz csak a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt jár [a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 43. § (1) bekezdése, illetve 46. § (1) bekezdés a) pontja].

Az említett előírások tehát – a baleseti táppénz kivételével, amelyre kedvezőbb szabályok vonatkoznak – kizárják az ún. passzív táppénz lehetőségét. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló a munkaviszony megszűnését követően nem „menekülhet” táppénzre, illetve, ha ezt megelőzően keresőképtelen állományba került, akkor a jogviszonya végével a táppénzjogosultsága is megszűnik.

De megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség ténye mindössze egyetlen vonatkozásban köti a munkaadót, illetve védi a munkavállalót. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 68. § (2) bekezdésének a) pontja értelmében a munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a keresőképtelenség megszűnését követően, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő 1 év elteltével kezdődik.

Tehát a munkáltató a keresőképtelen beteg dolgozójának is felmondhat, de a keresőképtelenség ideje akár 1 évvel is kitolhatja a felmondási idő kezdetét. Ugyanakkor, ha a dolgozó a felmondás közlését követően válik keresőképtelenné, a felmondási ideje alatt lehet betegszabadságon, részesülhet táppénzben, de a munkaviszonya megszűnésével véget ér táppénzjogosultsága is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi történik, ha a dolgozó a felmondás átadása után, egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? 

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink