adozona.hu
Szochokedvezmény szabályai, ha a munkába lépés és a kedvezményezett folglalkoztatás kezdetének dátuma különböző
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Szochokedvezmeny_szabalyai_ha_a_munkaba_lep_VUBSRI
Szochokedvezmény szabályai, ha a munkába lépés és a kedvezményezett folglalkoztatás kezdetének dátuma különböző
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy az új szochokedvezmény szabályait kell-e alkalmazni, ha eltér a munkába lépés és a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének dátuma. A kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: 2024.08.01-től változik azon munkaerőpiacra lépő munkavállaló utáni kedvezmény, aki 2024. augusztus 1-től létesít munkaviszonyt. Mi a helyzet akkor, ha a dolgozó 2024. augusztus 1-jén vagy utána lép be a céghez, de a kapott igazoláson az szerepel, hogy a munkaerőpiacra lépő esetében a kedvezményezett foglalkoztatás kezdete 2023. január 5-e. A belépés és a kedvezményezett foglalkoztatás kezdete nem minden esetben ugyanaz. Ilyen esetben hogyan kell eljárni?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
2024. augusztus 1-jétől hatályos alábbi kedvezményváltozást csak 2024. augusztus 1-jétől létesített munkaviszony esetében kell alkalmazni. A kérdésben szereplő munkavállaló 2024. augusztus 1-jétől létesített munkaviszony Önöknél, így álláspontom szerint esetében már az alábbi, új kedvezményszabályt kell alkalmazni.
2024. augusztus 1-jétől a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény egyes rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról szóló 182/2024. (VII. 8.) kormányrendelet (a továbbiakban: új szabály) úgy rendelkezik, hogy a fenti szabálytól eltérően munkaerőpiacra lépőnek az minősül, aki az állami adó- és vámhatóság rendelkezésére álló adatok szerint a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 365 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkezett a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal. Azaz, a 275 napos vizsgálandó időszak kibővült egy évre, és ezen bővebb időszakon belül nem állhat a munkaerőpiacra lépő személy legfeljebb 92 napig a Tbj. szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonyban, egyéni, társas vállalkozói jogviszonyban.
Az Adózóna írásait tb / járulékok / nyugdíj témakörben itt olvashatja el. |
További kedvezőtlen változás 2024. augusztus 1-jétől, hogy lerövidült a kedvezmény érvényesítésének az ideje. 2024. augusztus 1-jétől a munkaerőpiacra lépő utáni kedvezmény csak a foglalkoztatás első évében érvényesíthető a bruttó munkabérre, majd ezt követő további 6 hónapban pedig legfeljebb a minimálbér után a kedvezmény fele – azaz a mindenkori szociális hozzájárulási adó 50 százaléka – érvényesíthető. Azaz az új szabály alapján 2024. augusztus 1-jétől a kedvezmény 3 év helyett csak 18 hónapig vehető igénybe.
Hozzászólások (0)