hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szakképzési munkaszerződés: mennyi a bér szja-mentes, illetve szochomentes része?

  • adozona.hu

Ha a munkáltató saját munkavállalójával köt szakképzési munkaszerződést, amelyben 168 ezer forintnál magasabb bérben állapodnak meg, akkor mennyi lesz ebből adómentes és mennyi szochomentes? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd és Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: saját munkavállaló szakirányú oktatására vonatkozó bérszámfejtéssel kapcsolatos kérdések. A képzésben részt vevő személy a nem nappali rendszerű szakmai képzésben a párhuzamosan fennálló foglalkoztatásra irányuló jogviszonya mellett vesz részt. A személy munkaszerződését a szakképzési munkaszerződésnek megfelelő tartalommal módosítottuk. Meghatároztunk a munkaköri feladatokra napi 6 órát, és a szakképzésben való részvételre napi 2 órát, valamint a munkaköri feladatokra 300 000 forint/hó, és a képzésben töltött időre 168 000 forint/hó munkabért. A munkáltató duális képzőhely. Kérdésem, hogy a munkabérmegosztás így szabályos-e? A napi 2 óra képzési időre adható – szochoelőírás nélkül és szja-levonás nélkül – 168 000 forint? Kérdésem még hogy a 468 000 forint bruttó bér szochomentes, vagy csak a 168 000 forint mentes a szociális hozzájárulási adó alól? A 468 000 forint bruttó bérnek csak a 300 000 forint részéből kell levonni személyi jövedelemadót?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A szakképzési bér alapesetben havonta 168 000 forint összeghatárig adómentes az szja-törvény 1. számú mellékletének a 4.11. pontja értelmében. Ugyanakkor a szociális hozzájárulási adó alól a teljes bér (jelen esetben 468 000 forint) mentes. Igen, csak a 300 000 forintból kell levonni az szja-t.

Olvassa el az Adózóna „Mikor kell egy vállalkozás tagja után szochót fizetni?”, „Választott tisztségviselők: kik ők, mikor lesznek biztosítottak?”, illetve „Nyugdíjasok, figyelem! Jövedelmek, amelyek után kell szochót fizetni” című írását!

A szakképzési törvény 85. § (1) bekezdése szerint a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés alapján végzett munkáért havonta közvetlenül nyújtott pénzbeli juttatásként a kormányrendeletben meghatározott mértékű munkabérre jogosult. A 12/2020. kormányrendelet 253. § (1) bekezdése szerint a szakképzési munkaszerződés alapján kifizetett munkabér havi mértékének összege – a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy és a duális képzőhely megállapodása alapján – a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltsége egyhavi összege, de legfeljebb annak százhatvannyolc százaléka, amelynek megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy szakmai felkészültségét és tanulmányi eredményeit. Értelmezésem szerint az arányosítás azon tanuló esetén kötelező, aki eltérő munkahelyen dolgozik, mint ahol a szakképzési munkaszerződést kötötte, én a kérdés szerinti esetben nem látom akadályát az arányosítás mellőzésének. E körben azonban javaslok állásfoglalást beszerezni az illetékes kamarától.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink