hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rokkantsági, rehabilitációs ellátás: fontos tudni, mi számít keresőtevékenységnek

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás folyósítása mellett korlátlanul lehet keresőtevékenységet folytatni, ugyanakkor az ellátások igénylésekor ideiglenesen meg kell szüntetni, fel kell függeszteni mindenfajta keresőtevékenységet. Cikkünkben sorra vesszük, mi minősül keresőtevékenységnek.

A jogszerűen folytatható jövedelemszerző tevékenységek bemutatása előtt fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy nem érdemes kockáztatni a bejelentés nélküli munkavégzést, mivel a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mm.) meglehetősen szigorú következményeket fűz az esetleges feketemunkához. Megszűnik a rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás abban az esetben, ha foglalkoztatásra az erre irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában került sor [Mm. 10. § (1) bekezdés h) pont, 13. § (1) bekezdés e) pont].

Sőt a megszüntetés időpontját megelőző 12 hónapra – az ennél rövidebb időtartamban fennálló jogosultság esetén a jogosultság valamennyi hónapjára – vonatkozóan folyósított ellátás jogalap nélkül felvett ellátásnak minősül, és azt vissza kell fizetni.

Visszatérve a jogszerű foglalkoztatáshoz: az Mm. 2. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja értelmében az ellátásra való jogosultság megszerzése érdekében időlegesen fel kell hagyni a keresőtevékenységgel.

A jogszabály alkalmazásában keresőtevékenységnek a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) szerinti keresőtevékenység tekintendő, azzal, hogy

– az egyéni vállalkozó és társas vállalkozó tevékenysége azon időszakban minősül keresőtevékenységnek, amelyben a biztosítása e jogviszony alapján a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) szerint fennáll, ide nem értve a biztosítás szünetelésének esetét,

– az uniós rendeletek hatálya alá tartozó személynél az EGT-államban, a szociális biztonsági tárgyú nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó személy esetén az egyezményben részes államban – a jogosult nyilatkozata vagy az ügyben hatáskörrel rendelkező külföldi szerv adatszolgáltatása alapján – fennálló keresőtevékenység is keresőtevékenységnek minősül.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mi számít keresőtevékenységnek, és a különféle jogviszonyokban hogyan lehet időlegesen felhagyni a keresőtevékenységgel!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink