adozona.hu
Őstermelő járulékfizetése most és július 1-jétől
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ostermelo_jarulekfizetese_most_es_julius_1j_85QMCQ
Őstermelő járulékfizetése most és július 1-jétől
Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetési kötelezettségével kapcsolatban kérdezett olvasónk, dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Egy mezőgazdasági őstermelő 1 millió 300 ezer forint bevételre tett szert 2019-ben. Élt az adóbevallásban a nemleges nyilatkozattétel lehetőségével, mert volt a bevételei 20 százalékát meghaladóan, 410 ezer forint értékű számlája, amely a nevére szólt, és az őstermeléssel kapcsolatosan merült fel. Megfizeti május 20-áig a bevétel 4 százaléka után a 17,5 százalék szochót is. Más jogviszonya nincs, csak az őstermelői. A 2019. évben a megelőző évi bevétele alapján fizette meg a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási és a 10 százalék nyugdíjjárulékot, és vallotta be negyedévente a 1958-as bevalláson. Ez így helyes? Eljárhat járulékfizetés terén úgy 2020-ban is, hogy a 2019. évi 1 millió 300 ezer forint 20 százaléka lesz a járulékalap, és az után fizeti meg a 4+10 százalékot? – kérdezte olvasónk.
A kérdésben szereplő őstermelő biztosított kistermelőnek minősül – . A biztosított kistermelő – ha magasabb ellátás érdekében nem vállal magasabb alap utáni fizetést, akkor a biztosított kistermelő a tárgyévet megelőző évi bevételének 20 százaléka után 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot és 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. (Az szja-törvény szerinti mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek számító támogatást.)
A 2018. évi LII. törvény 7. paragrafusának (3) bekezdése alapján a járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági kistermelőt a saját maga után évente terhelő adó alapja
– a tárgyévi összevont adóalapba tartozó jövedelem,
– az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő által e tevékenysége alapján szerzett tárgyévi jövedelmének 75 százaléka,
– a tételes költségelszámolást választó, nemleges nyilatkozatot benyújtó őstermelő tárgyévi bevételének 4 százaléka, csökkentve a tárgyévi Tbj. szerinti járulékalapját képező összeggel.
2020. július 1-jétől azonban változik a társadalombiztosítás szabálya. Az új Tbj. (azaz 2019. évi CXXII. törvény) alapján járulékalapot képező összeg a következő lesz:
„Mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatárt, az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után társadalombiztosítási járulékot fizet.” (Az szja-törvény szerinti mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek számító támogatást.)
Idén július 1-jétől a biztosított kistermelő havi járulékalapjaként a tárgyévet megelőző évi bevétele 15 százalékának egytizenketted részét kell alapul venni, és ezen alapból 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulékot kell fizetni.
Hozzászólások (0)