hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

OECD modellegyezmény: tb-jogállás szabályozása – példákkal

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A több országban dolgozó vagy több országban jelen lévő munkavállalóknál a munkavégzés ténye nem csak a bérköltség és annak adózása miatt fontos, hanem a biztosítási jogviszony miatt is. Ilyen esetekben azt is vizsgálni kell, hogy a magánszemély a munkavégzés ideje alatt milyen társadalombiztosítási jogállás alá tartozik.

"Adóügyi illetőség az OECD modellegyezmény alapján" című írásunkban már olvasható volt, hogy a több országban dolgozó vagy több országban jelen lévő munkavállalók (lakóhely/tartózkodási hely/munkahely) hogyan állapíthatják meg, melyik országban áll fenn adóügyi illetőségük.

Az adóügyi illetőség megállapítása a kettős adóztatás elkerülése miatt fontos, mivel ez alapján, valamint az adott országok kettős adóztatásra vonatkozó egyezményei alapján dönthető el, hogy az adott jövedelem hol adóköteles. A cikk – terjedelemi okokból – nem tartalmazza a kiegészítő tevékenységet folytató magánszemélyre vonatkozó szabályokat, valamint a járulékalap meghatározásának szabályait. Azonban a munkavállalókkal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a munkavégzés ténye nem csak a bérköltség és annak adózása miatt fontos, hanem a biztosítási jogviszony miatt is. Ilyen esetekben azt is figyelembe kell venni, hogy a magánszemély a munkavégzés ideje alatt milyen társadalombiztosítási jogállás alá tartozik.

A társadalombiztosítást három jogszabály alapján kell vizsgálni minden esetben:

» az adott két ország közötti nemzetközi egyezmény (ha van),

» az adott két ország közötti szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló rendelet (ha van),

» a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.).

Adódhat a kérdés, hogy miért szükséges ennyi jogszabály vizsgálata. Ennek oka, hogy a Közösség területén nincs egy egységes társadalombiztosítási rendszer, minden tagország saját maga alakítja ki az erre vonatkozó jogszabályát, figyelembe véve a nemzetközi irányelveket, melyek elsőbbséget élveznek a tagország önálló jogszabályával szemben. Ez az önálló hatáskör kiterjed arra is, hogy milyen mértékű a járulékfizetési kötelezettség, milyen feltételekkel biztosítják az adott személyt stb. A biztosítási kötelezettség minden esetben csak egyetlen országban állhat fenn.

Ez alapján például egy spanyol magánszemélyre, aki dolgozik Németországban és Franciaországban is, csak egy ország biztosítási szabályait kell alkalmazni, melynek eredményeképpen a Közösség tagországaiban mindenhol biztosított lesz.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink