hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj részmunkaidő, a minimálbérnél kisebb kereset esetén

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Sokakban felmerül a kérdés, hogy ha részmunkaidőben, illetve a minimálbérnél kevesebbért foglalkoztatják, a nyugdíjazásakor mi számít szolgálati időnek, kevesebb lesz-e emiatt a nyugellátása.

Az 1996. december 31-éig fennállt biztosítás, munkavégzés alapján minden esetben a biztosítás teljes időtartama szolgálati időnek minősül. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 39. §-a viszont bevezette az úgynevezett arányos szolgálati időt. Arányos szolgálati idő alatt gyakorlatilag azt kell érteni, hogy amennyiben a Tny.-ben meghatározott biztosítási jogviszonyban álló személy ezen jogviszonyából származó nyugdíjjárulék alapot képező keresete, jövedelme nem éri el a minimálbér összegét, illetve a biztosításban álló személy a minimálbérnél alacsonyabb összeg után fizeti meg a nyugdíjjárulékot, úgy abban az esetben a biztosítási idejének csupán az arányos időtartama vehető figyelembe szolgálati időnek. A szolgálati idő és a biztosítási idő aránya azonos a nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem és az adott évre érvényes minimálbér arányával.

A fentiekkel összefüggésben meg kell említeni, hogy a társadalombiztosítás keretein belül megállapítható nyugellátások – a nyugdíjkorhatár betöltésétől megállapítható öregségi nyugdíj, a nők kedvezményes korhatártól független öregségi nyugdíja, hozzátartozói nyugdíjak – szempontjából külön válik a nyugellátásra való jogosító, valamint a nyugellátás összegének kiszámításakor figyelembe vehető szolgálati idő tartama. A Tny. 39. §-a egyértelműen meghatározza, hogy arányos szolgálati időt kizárólag a nyugellátás összegének meghatározásakor kell számolni és figyelembe venni. A nyugellátásra való jogosultság szempontjából a biztosítási idő teljes időtartama szolgálati időt képez, függetlenül azon ténytől, hogy az érintett személy biztosítási jogviszonya, valamint az abból származó nyugdíjjárulék alapot képező kereset alapján egyébként arányosításnak van helye.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példákat is talál az arányos szolgálati idő alapján a nyugdíj kiszámítására!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Várható nyugdíja kiszámításához használja kalkulátorunkat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink