adozona.hu
Nyugdíjba vonulás: érdemes-e még decemberben, vagy majd inkább januárban?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nyugdijba_vonulas_erdemese_meg_decemberben__E0KGH4
Nyugdíjba vonulás: érdemes-e még decemberben, vagy majd inkább januárban?
Az év vége előtt sok nyugdíjra jogosult személyben felvetődik a kérdés, hogy ugyan már decemberben is rendelkezik a nyugdíjazáshoz szükséges jogosultsági feltételekkel, érdemes-e idén igénybe vennie az öregségi nyugdíjat, vagy a jövő évi nyugdíjmegállapítás eredményez-e számára magasabb összegű kezdő nyugdíjat?
A nyugellátás összege az adott személy megszerzett szolgálati idejétől, valamint a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől függ. Ha valaki igénybe veszi az öregségi nyugdíjat, akkor esetében először is meghatározzák a nyugellátása megállapításának kezdő időpontjáig megszerzett szolgálati idejét és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkeresetét, a nyugdíj összege pedig az átlagkeresetnek a szolgálati időhöz rendelt százaléka lesz. (Például 40 év megszerzett szolgálati idő esetén a nyugellátás összege a havi átlagkereset 80 százaléka.) A nyugellátás várható összege egyenes arányban növekszik a szolgálati idő és a havi átlagkereset mértékével. Hosszabb szolgálati időhöz és magasabb összegű átlagkeresethez magasabb összegű induló nyugdíj társul.
A nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét az úgynevezett béridőszakon belül – 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjáig – elért nyugdíjjárulék, 2020. július 1-jétől társadalombiztosítási járulék alapjául szolgáló keresetek havi átlaga alapján kell meghatározni.
Fontos megemlíteni, hogy a nyugdíjigényt a nyugellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ami egyben azt is jelenti, hogy az átlagkereset kiszámításakor a megállapítás évére meghatározott valorizációs szorzókat kell alkalmazni.
A valorizálás nyugdíj szempontjából nem jelent mást, mint hogy a nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért kereseteket, jövedelmeket az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve naptári évenként a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez igazítják.
OLVASSA EL kapcsolódó cikkünket! Nyugdíjemelés 2021. január 1-jétől
Az előzőek az év végi és az év eleji nyugdíjmegállapítás kezdő időpontja tekintetében annyit jelentenek, hogy a 2020. évi nyugdíjazásnál a megelőző időszak keresetei – 1988-2018. között elért kereseteket – a 2019. évi szintre valorizálják, a korábban említett országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján, míg a 2021. évi nyugdíjazásnál az 1988-2019. közötti kereseteket a 2020. évi szintre értékelik fel.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ a kérdésre, még idén vagy inkább csak jövőre érdemesebb-e kérni a nyugdíj megállapítását.
Hozzászólások (0)