hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjasnak lenni itt a legrosszabb

  • MTI

Lengyelországban a legrosszabb a hatvan éven felüliek helyzete európai viszonylatban, a nyugdíjas lengyelek az európai átlagnál betegebbek és szegényebbek, miközben ők tartják el a család fiatalabb nemzedékeit - írta a Dziennik Gazeta Prawna vasárnapi számában.

A napilap internetes kiadása a Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE) nemzetközi kutatás eredményeit idézi.

Hivatkoznak az ENSZ által nemrégen közzétett ranglistára is, amely a hatvan év felettiek helyzetét térképezte fel. Lengyelország itt szintén az utolsó helyen végzett az európai országok közül.     A SHARE-kutatás kimutatta, hogy a lengyelek ötven év felett igyekeznek minél hamarabb nyugdíjba menni, ami a munkapiaci viszonyokkal, a munkanélküliséggel függ össze. Ehhez hozzájárul az, hogy Lengyelországban még mindig alacsony a nyugdíjkorhatár: 60 év a nőknél, 65 év a férfiak esetében. Ugyanakkor sok társadalmi csoportnál a korai nyugdíj már 50, illetve 55 éves kortól lehetséges.

A nyugdíjak azonban szegényesek, folyamatos pénzügyi gondokkal küszködik a lengyel nyugdíjasok 21 százaléka, miközben például a svédeknek csupán 2,4 százaléka. Ennek ellenére minden ötödik lengyel nyugdíjas ad a család fiatalabb tagjainak a pénzéből, és csak minden tizedik nyugdíjas szokott pénzt kapni az utódaitól. A felmérés szerint a lengyel ötven év felettiek 65 százaléka küszködik tartós egészségügyi problémákkal. Az átlagéletkor Lengyelorszában a férfiaknál 72 év, a nőknél 81 év, eközben az európai átlag 77, illetve 83 év.

Az egészségügyi statisztikát a közérzetre irányuló felmérés eredményei is alátámasztják: egészségi állapotát a lengyel nyugdíjas nőknek mindössze 6 százaléka, a férfiaknak mintegy 10 százaléka minősíti tökéletesnek vagy nagyon jónak. 

A Gazeta Prawna cikke megállapítja, hogy Lengyelország az idősebbek egészségügyi gondozása szempontjából is Európa legutolsó helyén áll az ENSZ által közzétett ranglista szerint. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink