adozona.hu
Nyugdíj előtti egyeztetés: teendők, ha nem stimmelnek a kormányhivatali adatok
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nyugdij_ha_hianyosak_a_kormanyhivatali_adat_YZIR17
Nyugdíj előtti egyeztetés: teendők, ha nem stimmelnek a kormányhivatali adatok
Hiányosan igazolta a nyugdíj megállapításához figyelembe vehető jövedelmet az adategyeztetés során a kormányhivatal: állítja kérdezőnk ügyfele. Mit tehet ilyenkor a nyugdíjazás előtt álló? Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Nyugdíjra készülve előzetes adategyeztetést végeztettem ügyfelemmel. A kormányhivatal határozatot hozott az általa készített kimutatások alapján. A biztosításai jogviszonyok részben az egyik munkáltatónál: 1991. 01. 01–1997. 12. 31., időben 2557 napot munkaviszonyban álló dolgozóként jelölt meg. Ugyanezen munkáltatónál a jövedelmi adatoknál 1991. évre 281 400 forintot, 1992. évre 238 000 forintot, 1994. évre 108 000 forintot, 1995. évre 130 512 forintot, 1996. évre 174 000 forintot, és ezeknél a befizetett nyugdíjcélú járulékokat is rögzítette. Az 1993. és 1997.évekre vonatkozóan nem vett számításba jövedelmet és befizetett járulékot. Kérdéseim: 1. Ha a hatóság azzal indokol, hogy nem talál dokumentumokat, milyen eljárással lehet a hiányzó adatokat bizonyítani? 2. Kinek a dolga bizonyítani, ha ugyanazon munkáltatónál a kimaradt évek előtt és után is rendszeres foglalkoztatás történt? 3. Ilyen helyzetben kötelezettsége-e, vagy van-e joga a hatóságnak megállapítani jövedelmet, ha a munkáltató a hiányzó dokumentumok előtti és követő időszakban is teljesített? A határozatot a kormányhivatal véglegesnek tekinti, csak bírósági keresettel való megtámadás lehetőségét jelezte, ezzel nem élt ügyfelem.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Kérdéseit sorra véve, az alábbiakban tájékoztatom:
- A társadalombiztosítási nyilvántartásban nem található kereseti adatokat a munkáltató által kiállított eredeti okirattal, bérjegyzékkel stb. lehet igazolni, ezek hiányában, végső soron az állami adóhatóság igazolása is alapot képezhet a kereseti adatok igazolására.
- A biztosítási jogviszony, kereseti adatok igazolása az ügyfél terhe.
- Az adategyeztetési eljárás, illetve a nyugdíj megállapítására irányuló eljárás során az eljáró nyugdíjszerv hivatalból vizsgálja a kereseti adatok beszerzésének lehetőségét, azaz megkeresi a volt munkáltatót, szükség esetén iratőrző céget, valamint az állami adóhatóságot a kereseti adatok tisztázása érdekében. Minden esetben megpróbálják beszerezni a nyugdíj alapját képező kereseti adatokat, ebben a hivatal munkáját természetesen az érintett személynek is segítenie kell a rendelkezésére álló iratok megküldésével.
- Az adategyeztetési határozatban feltüntetett kereseti adatok a nyugdíj megállapításakor figyelembevételre kerülnek, azonban amennyiben a nyugdíj megállapítására irányuló eljárás során a korábbi adategyeztetésnél elismert adatokon túlmenően egyéb, új adat is előkerül, úgy azokat az eljáró nyugdíjszerv megvizsgálja és szükség szerint figyelembe veszi, azaz a korábbi adategyeztetési határozatban elismert kereseti adatok akár módosulhatnak is a nyugdíj megállapítása során.
Hozzászólások (0)