adozona.hu
Nyugdíj és magánnyugdíj: így kell számolni 2013. január 1-től
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nyugdij_es_magannyugdij_igy_kell_szamolni_2_8WN6WN
Nyugdíj és magánnyugdíj: így kell számolni 2013. január 1-től
Cikkünkből kiderül, hogy a magánnyugdíjpénztár-tagok teljes összegű tb-nyugdíjra jogosultak, s az is, hogy özvegyi járadék csak a visszalépők özvegyeinek jár.
(Cikkünk alapja az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíjbiztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/7414 számú törvényjavaslat, melyet a parlament elfogadott, jelenleg kihirdetésre vár.)
Korábbi cikkünkben ismertettük, hogy a magánnyugdíj-pénztári tagok számára 2011. december 31-étől a tagdíjfizetés nem kötelező, a tagoknak tagdíj helyett 2012. január 1-jétől ismét 10 százalék nyugdíjjárulékot kell fizetniük. Az említettek következtében a korábbiakban bemutatott magánnyugdíj-pénztári tagok nyugdíjszámítási képlete várhatóan, 2013. január 1-jétől az alábbiak szerint alakul.
A magánnyugdíj-pénztári tagok társadalombiztosítási nyugellátásának kiszámítása során 2013. január 1-jétől alkalmazandó szorzószámot a következők szerint kell kiszámítani:
Sz = h + (1-h) * 0,75,
ahol:
Sz = az alkalmazásra kerülő szorzószám értéke, és
h = a 2010. szeptember 30-át követően szerzett szolgálati idő (napban meghatározva)
a teljes elismert szolgálati idő (napban meghatározva)
Ezzel egyértelművé válik, hogy a tagok a 2011. november 30-át követő időre – figyelemmel nyugdíjjárulék fizetési kötelezettségükre – teljes összegű társadalombiztosítási nyugdíjra jogosultak.
A törvényjavaslat az özvegyi járadék vonatkozásában egyértelművé teszi, hogy az özvegyi járadék csak az átlépők özvegyeinek jár és a számítás alapja a Nyugdíjbiztosítási Alapba áthozott összeg.
A magánnyugdíj-pénztárból a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett – elhunyt jogszerző után az özvegyi nyugdíjjogosultsági feltételeinek megfelelő személy – özvegyi nyugdíj helyett – özvegyi járadékra jogosult, ha annak összege magasabb, mint az özvegyi nyugdíj összege. Az özvegyi járadék összegét a kormány rendeletében meghatározottak szerint,
• az elhunyt jogszerzőnek a tagsági jogviszonya megszűnésekor fennálló, a visszalépő tagi kifizetésekkel csökkentett tagi követelése alapján kell kiszámítani, ha a visszalépő tagi kifizetések összegét nem a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át,
• az elhunyt jogszerzőnek a tagsági jogviszonya megszűnésekor fennálló tagi követelése alapján kell kiszámítani, ha a visszalépő tagi kifizetések összegét a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át.
Természetesen özvegyi járadék fizetése esetén özvegyi nyugdíj nem folyósítható.
Átmeneti szabályként a törvényjavaslat szerint az özvegyi járadék szabályait visszamenőlegesen kell alkalmazni, ha az a jogosultra nézve kedvező.
Ha a jogszerző 2011. február 28-át követően hunyt el, az özvegyi nyugdíj megállapítására, feléledésére irányuló, 2012. augusztus 1-jén folyamatban lévő eljárásokban az özvegyi járadékra való jogosultságot hivatalból vizsgálni kell.
Ha a jogszerző 2011. február 28-át követően hunyt el, és az özvegyi nyugdíj iránti kérelmet 2012. július 31-éig már elbírálták, de az özvegy özvegyi járadékra jogosult, az özvegyi járadékot a nyugdíjmegállapító szerv 2012. szeptember 30-áig, a jogosultsági feltételek teljesülésének időpontjára visszamenőlegesen hivatalból állapítja meg. A jogosultsági feltételek bekövetkezésétől 2012. szeptember 30-áig terjedő időre járó különbözetet egy összegben, az özvegyi járadék első folyósított összegével együtt, késedelmi kamattal növelt összegben kell folyósítani.
Az özvegyi járadékra vonatkozó rendelkezéseket a törvényjavaslat 2012. augusztus 1-jétől kívánja hatályba léptetni, és a nyugdíjmegállapító szervek részére 2012. szeptember 30-áig hivatalból, visszamenőleges felülvizsgálatot ír elő, ebből következően a törvényjavaslat elfogadását, kihirdetését követően közzé kell tenni a végrehajtást biztosító, részletes szabályozást tartalmazó kormányrendeletet.
Hozzászólások (0)