hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nyugdíjban ennyit érnek az aktív évek keresetei

  • adozona.hu
2

Milyen kereseteket kell beszámítani a nyugdíjba? Mennyit ér a 2014-es nyugdíj-megállapításnál mondjuk az 1988-as kereset? Mit jelent a valorizáció és a degresszió? Összefoglaltuk.

Az öregségi nyugdíjakat a nettó átlagkereset alapján meghatározott nyugdíjalapból a szolgálati idő függvényében kell kiszámítani. Például 20 év szolgálati idő esetén a nyugdíjalap 53 százaléka, 40 év esetén pedig a nyugdíjalap 80 százaléka a nyugdíj. Ha valaki 40 évnél hosszabb szolgálati időt szerzett, minden plusz év újabb 2-2 százalékpontos növekedést eredményez a nyugdíjban, 50 (vagy ennél több) év szolgálati idő esetén a nyugdíj a nyugdíjalap 100 százaléka lesz.

A nyugdíj kiszámításánál (fő szabály szerint) az 1988-tól elért nyugdíjjárulék-köteles bruttó keresetből kell kiindulni. Így 2012 végéig az úgynevezett járulékplafon feletti rész már nem számít bele ebbe a keresetbe. 2013. január 1-jétől megszűnt az egyéni nyugdíjjárulékra vonatkozó fizetési felső határ, így az egyénnek felső korlát nélkül az összes járulékköteles jövedelme után meg kell fizetnie a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, következésképpen ez is beszámítódik a bruttó keresetbe.

Ezt követően évenként meg kell határozni a jövedelemszerző napokat.

A nyugdíjszámítás menetének következő állomása a nettó kereset/jövedelem meghatározása. Ezt is évente kell elvégezni, a tárgyévre vonatkozó adó- és járulékszabályok (és meghatározott adókedvezmények) figyelembevételével. A bruttó jövedelmet/keresetet először a ráeső (adott évi) egyéni járulékokkal kell csökkenteni, s az így kapott összegből levonni a tárgyévben érvényes személyi jövedelemadót. A végeredmény a tárgyévi nettó kereset/jövedelem.

Ezt követi az úgynevezett valorizáció. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjazás évét megelőző évek átlagkeresetét fel kell szorozni a nyugdíjazás évét megelőző év szintjére. Tehát ha valaki 2014-ben megy nyugdíjba, az ő 2012. évi és azt megelőző kereseteit a 2013. évi szintre kell felhozni. Az egyes évekre vonatkozó szorzószámokat minden évben március körül teszi közzé rendeletében a kormány.  Így a legújabb szorzószámok még nem ismertek, ezért annak, aki 2014 elején megy nyugdíjba, számára csak nyugdíjelőleget állapítanak meg, amit később kiigazítanak a nyugdíj-megállapító szervek.  A korábbi valorizációs számok a nyugdíjelőleg számításnál például az 1988-as (előzőekben leírt módon kiszámított) keresetnek a 20,452-szeresét, a 2000. évinek a 2,587-szeresét, míg a 2010. évinek az 1,085-szeresét, a 2011. évinek pedig az 1,02-szorosát kell venni.  A végleges szorzószámok ennél magasabbak lesznek és valorizálják a 2012-es nettó átlagkeresetet is.

Ha ez megvan, meghatározzák a nyugdíjalapot. Ennek első lépése a valorizált nettó jövedelem/kereset súlyozott átlagának meghatározása a jövedelemszerző napok alapján. Ezt a számítást követi az úgynevezett degresszió, ami az átlagnál magasabb jövedelműeket érinti. Ha a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset meghaladja a 372 ezer forintot,
-         a 372 001 és 421 000 forint közötti átlagkereset-rész 90 százalékát,
-         a 421 000 forint feletti átlagkereset-résznek pedig a 80 százalékát
kell a nyugdíj megállapításánál figyelembe venni.   

A nyugdíj összege az így kiszámított átlagkereset és a szolgálati időtől függő (elöljáróban említett) tényező szorzata.
Olvassa el a témában írt korábbi cikkeinket is ITT és ITT!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
nehézévek

Amikor én mentem nyugdíjba, ezelőtt 2,5 évvel, szintén 42 év munkaviszonnyal, volt egy kalkulátor az ONYF oldalán, ahová az évenkénti keresetet be lehetett írni. Amikor megállapították a nyugdíjamat, akkor ezeket az adatokat meg is kaptam, minden évre be volt írva, hogy milyen összeget vettek figyelembe. Szerintem kedves Satrafa is megkapta a határozatot, ahol utána lehet nézni, hogy mennyi jövedelmet vettek évente figyelembe. Ez csak egy jó tanács, és belépnék az ügyfélkapun (azt jó lenne megnyitni, mivel ingyenes) és leellenőrizném. Minden jót és jó egészséget kívánok.,

satrafa

Rendkívül alacsony a nyugdíjam pedig 42 évet dolgoztam folyamatosan alkalmazottként. Az idei emeléssel is csak 55800.-Ft .
A nyugdíj számításban szakértő tanácsadót keresek ,mert úgy érzem valamit rosszul számolhattak ki,mert ebből az összegből képtelenség a legszerényebb színvonalú létfenntartásomat biztosítani. Amíg dolgozhattam a nyugdíj mellett, még valahogy ment de mára már nem kapok munkalehetőséget 64 évesen .
Kit kereshetek meg ezzel a súlyos problémával ? Előre is köszönet a segítségért !

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink